Skocz do zawartości

Albania 2014 - dlaczego trzeba zobaczyć ten kraj [relacja z podróży]


Satriael
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego Albania?

 

Pomysł na Albanię zrodził się w tamtym roku, zaraz po powrocie z Istrii. Postanowiłem, że jeżeli uda mi się zmienić motocykl na nowszy, to namówię Lecha na wyjazd do Albanii.

Na wiosnę udało mi się zmienić motonga i zaczęły się przygotowania do wyjazdu.

W porównaniu do innych krajów bałkańskich informacji o Albanii jest bardzo mało. W księgarni podróżniczej wynalazłem tylko dwa przewodniki po tym kraju. Internet też bardzo zdawkowo opisuje ten kraj. Dużą pomoc otrzymałem od kilku osób z naszego forum, którzy odbywali już wcześniej podróże do Albanii i podzielili się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem.

Dzisiaj jestem już mądrzejszy o ten jeden kolejny wyjazd, dlatego zostawię jakiś ślad po tym wyjeździe na naszym forum, aby tym co pojadą jako następni było łatwiej.

 

Napiszę w dużym skrócie, a dla tych bardziej zainteresowanych pozostawię fotorelację z opisami. http://motoholik.blogspot.com/2014/08/albania-2014-start-15.html

 

 

Według mnie do Albanii można dotrzeć na dwa sposoby, szybki i nudny lub długi i malowniczy.

Długi i malowniczy prowadzi przez Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę i Albania.

 

Co zobaczyć

– na pewno Balaton, bardzo dobre miejsce na pierwszy nocleg, należy jednak pamiętać, że to morze węgierskie jest cholernie oblegane przez turystów, więc bez rezerwacji nie ma co się tam pchać.

- po wjechaniu do Chorwacji, kierować się na Senj. Tutaj można zacząć ponad 1000 kilometrowy zjazd wybrzeżem Adriatyku, praktycznie aż do samego Sarande w Albanii. Magistrala adriatycka to magiczna droga a leżące wzdłuż niej chorwackie miejscowości są po prostu malownicze i piękne. Gdzieś w połowie Magistrali koło Zadaru można zrobić drugi nocleg. W zależności od posiadanego czasu, można zatrzymywać się i zwiedzać wszystkie te piękne miasteczka, lub jechać dalej na południe, w kierunku Dubrownika.

- Neum miasto w Bośni i Hercegowinie, idealna baza wypadowa do Dubrownika (60 km) ceny sporo niższe niż w Chorwacji czy samym Dubrowniku

- Dalej na południe w Czarnogórze Boka Kotorska czyli Zatoka Kotorska, uchodząca za najpiękniejszy bałkański fiord, pięknem dorównujący tym z północy

- Jezioro Szkoderskie oraz Szkodra w Albanii

- oraz przepiękna malownicza droga SH8 ciągnąca się z Vlory aż do Sarandy.

My przejechaliśmy tą trasę w 6 dni prawie 3000 km.

 

Druga droga czyli nasza powrotna prowadzi przez Grecję, Macedonię, Serbię, Węgry, Słowację, Czechy

Praktycznie w 90% jest to przejazd autostradą, ale da się to zrobić w 3 dni może nawet 2. Nudna, monotonna ale szybka.

 

Dlaczego trzeba zobaczyć Albanię?

Ponieważ jest to ostatni europejski skansen, który w gigantycznym tempie ulega przemianom, komercjalizacji i goni resztę adriatyckich i europejskich krajów.

Ponieważ Albania, której niesamowite walory turystyczne takie jak położenie, kultura, otwartość na ludzi powoduje, iż ta staje się co raz bardziej rozpoznawana jako kraj turystyczny i przestaje być kojarzona ze skrajnym ubóstwem, zacofaniem i analfabetyzmem.

Ponieważ nie zapłacisz tam kartą, a za to zobaczysz jak wygląda bunkier i że co drugi samochód to mercedes.

Ponieważ nie ma tam przepisów ruchu drogowego a na autostradach są ronda.

Ponieważ to jest chyba jeden z ostatnich momentów aby tam zawitać i zobaczyć Albanię naturalną, jeszcze nie zmienioną, bo za kilka lat stanie się drogim, nastawionym tylko na zysk krajem żyjącym z turystyki.

 

Zapraszam więc na fotoblog z motocyklowej podróży do Albanii.

 

http://motoholik.blogspot.com/2014/08/albania-2014-start-15.html

 

 

 

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem raz jeszcze, wszystko powinno być w porządku :)

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się otwiera wsio:) Ale ta Albania przy wybrzeżu to zupełnie inna Albania niż ta głęboko w lądzie czy w górach. W tej "drugiej" czesci nie ma takich luksusów.

 

Szkoda ze omineliscie Czarnogórę, jest śliczna. Warto tam wrócić. Może wreszcie przysiade w któryś zimowy wieczór i zaczne zamieszczać relacje z tego rocznej wyprawy na Bałkany.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się otwiera wsio:) Ale ta Albania przy wybrzeżu to zupełnie inna Albania niż ta głęboko w lądzie czy w górach. W tej "drugiej" czesci nie ma takich luksusów.

 

Szkoda ze omineliscie Czarnogórę, jest śliczna. Warto tam wrócić. Może wreszcie przysiade w któryś zimowy wieczór i zaczne zamieszczać relacje z tego rocznej wyprawy na Bałkany.

Pozdro

 

Tak zgadzam się. Ta północno-wschodnia Albania jest zupełnie inna. Spotkałem w Szkodrze Czecha z Brna na Goldwingu, który jechał jeszcze większe koło bo aż przez Turcję, który opowiadał mi o tamtej części Albanii. Pokazywał zdjęcia jak mu kamień zrobił dziurę w karterze przez co stracił cały olej. Ale tu z pomocą przyszedł nagle pastuszek, który w ciągu dwóch godzin załatwił jakiegoś rozpadającego się pikapa, którym zawieźli go do najbliższego magika spawacza. Nie wzięli od niego ani jednego Leka.

 

Byliśmy w Czarnogórze - Herzeg-Novi, Boka Kotorska,Budva i Podgorica

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Byliśmy w Czarnogórze - Herzeg-Novi, Boka Kotorska,Budva i Podgorica

 

 

 

Coś tej Czarnogóry nie za wiele.Samo wybrzeże ,spróbuj zobaczyć coś więcej.Nie wielki,kraj ,ale dwa tygodnie braknie,żeby go zwiedzić lepiej.Park Durmitor,kaniony Pivy i Tary.Naprawdę polecam.Byłem w Czarnogórze chyba z sześć ,czy też siedem razy i lubie tu wracać .Zawsze coś nowego do zobaczenia.Zresztą podobnie jest z Albanią [byłem cztery razy].

2008Chorwacja 4530km 2009Chorwacja Czarnogóra 4480km 2010Czarnogóra Chorwacja 4550km 2010Czarnogóra Grecja 5100km

2012Macedonia Albania 4600km 2013Włochy Sycylia 6000km 2014Czarnogóra Albania 4490km 2015 Rumunia Bułgaria.4750km 2016Serbia Czarnogóra 4550km2017 Dagestan 8500km2018 Toskania 4500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Coś tej Czarnogóry nie za wiele.Samo wybrzeże ,spróbuj zobaczyć coś więcej.Nie wielki,kraj ,ale dwa tygodnie braknie,żeby go zwiedzić lepiej.Park Durmitor,kaniony Pivy i Tary.Naprawdę polecam.Byłem w Czarnogórze chyba z sześć ,czy też siedem razy i lubie tu wracać .Zawsze coś nowego do zobaczenia.Zresztą podobnie jest z Albanią [byłem cztery razy].

 

Nom, właśnie również dzięki Twoim poradom udało mi się zobaczyć SH8

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to co napisał Piter 1600. Część "lądowa" jest naprawdę cudowna. A dla kogoś kto lubi chodzić po górach takie połączenie wyjazdu motocyklowego do Durmitoru i tam spędzenie kilku dni na chodzeniu po górach - bajka. Niestety nam zabrakło czasu na chodzenie po górach w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

też mi dane było w tym roku zaliczyć Albanie...tylko przelotem niestety ale wrażenia z drogi z Pogradcu przez Lin, Librazhd i Elbasan do Tirany niesamowite.

Droga szczytami gór,w chmurach gdzie na 100m mało było widać ( chociaż asfalt nowy i dobry) oraz nieamowite błoto i dziury na wyjeżdzie z Pogradca... makabra! Całą chłodnice mi to błoto zalepiło.. musiałem czyścić, myć i dmuchać w Barze. Czarnogóra tez super. Virpazar dobra miejscówka na jednodniowy odpoczynek, z wypadem do Baru

Mam nadzieję ,że kiedys znowu tam pojadę.

pozdrawiam

nezka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byles tam na jakiejs wymianie radnych? A jaki bimber maja? Rakija czy raczej bardziej pod sliwke podchodzi?

Witam.

zadnym radnym nigdy nie bylem i nie bede.

napisz jeszcze cos fajnego :laugh: chetnie sie posmieje.

jak ci tlumaczyc jak ostaniemu jelopowi ,ze mnie mylisz z kim innym to ty ciagle swoje i w kazdym temacie sie do mnie doczepiasz.

jak tylko wroce z niemcowni i bede mial z tydzien wolnego to wtedy w koncu zalatwie ta sprawe... a tymczasem pisz swoje :biggrin:

pozdrawiam

nezka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...