Skocz do zawartości

EVO leje sie z odmy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po 25 latach marzeń, westchnien i snów o tym jedynym, wkońcu stanął w garażu MÓJ harley. no i niestety jakoś usmiech i radość której powinienem doświadczać zamąca fakt lejącego sie oleju z odmy.

Slnik EVO, 1340, dolna odma.

objawy: odma NIE wypluwa oleju przy odpalaniu jak to sie na ogół dzieje i kiedy to mozna wine zwalic na nieszczelne gniazdo zaworu w pompie..to byloby zbyt proste.. jest tak, że mogę przejechać z 20-30 km, zatrzymuje sie (swiatla, krzyzowki) , gasze i odpalam silnik i jest ok, nic sie nie dzieje. Nagle, w przeciągu nastepnych 3 kilometrów potrafi wy**ać 300-500 ml !! w ....butelkę którą podwiesiłem w miejsce filterka odmy. I wyrzuci ten olej podczas jazdy, przypuszczam, że dzieje się to wtredy kiedy zejde na wolne obroty. Piszę przypuszczam, bo nie mogę przyuważyć momentu.

Co jeszcze zauważyłem, to to, że z koncówki odprowadzenia odmy ..."pufa". czyli wyczuwalny jest cykliczne jak praca silnika wypychanie powietrza. Nie wiem czy tak powinno być czy nie, poprosiłem więc kolegę by sprawdził to w swoim EVO i on czegoś takiego nie ma..

Wkurzjące jest to, że nie ma tu żadnej prawidłowośći poza tym, że nie wyala oleju na zimnym silniku i przy odpaleniu po dluższym postoju. Wyrzuci olej na wolnych obrotach w ilosci jak pisałem wyżej. i nie dzieje się to wciąż...

Ręce mi opdają, próbowałem zaczerpnąć jezyka u kilku mechaników od hadeków i każdy z nich robił wielkie oczy bo pierwszy raz sie z czymś takim spotkał...

Jedni mówią, że pompa do wymiany, inni,że to tylko zaworek (kulka i sprężynka) inni zaś, że wystarczy wymienić filter oleju bo czasami tak sie dzieje gdy jest niedrożny...

Mam nadzieję, że tutaj naprowadzicie mnie na to, co może być przyczyną takiego dziwactwa i może wkońcu to naprawie, A potem wkońcu zaczne się cieszyć sie swoim upragnionym harysiem.

Pozdrwiam, sfrustrowany stempel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

yes,yes,yes....

dzisiaj mialem okazje przyjrzeć sie baczniej kuniowi i wylukać moment kiedy to zaczyna rzygać olejem. Szukałem jakiś śladów, warunków coby nakierowały mnie na przyczynę. Więc jest tak:

- silnik zimny, start. zero rzygnięcia z odmy mimo, że moto stał tydzień nie odpalany. (to dobrze)

- silnik pracuje na wolnych obrotach, olej zimny, ciśnienie ok 55 PSI, odma pufa sobie delikatnie,

- po kolejnych minutach pracy, temperatura oleju rosnie a cisnienie spada. jest ok. 20 PSI przy 75 st. F, Odma pufa jakby mocniej.

- następne kilka minut i przy temp. 85 st F i ciśnieniu 12 PSI zaczyna rzygać z odmy.

- z biegiem czasu przy ciśnieniu ok 6 PSI i temp. 125 st. F rzyga...ALE..

.

no i tu pojawia sie druga istotna sprawa...rzyga do momentu kiedy wyciagne korek ze zbiornika oleju.

Wyciągam korek, rzygać przestaje, wkładam korek, zaczyna pluć, wyciągam - przestaje...i tak w kółko.

 

sprawa trzecia - Dmuchnąłem w zbiornik oleju i nie ma tam żądnego odpowietrzenia, korek też nie posiada takowego. Czyli zbiornik jest szczelnie zamknięty. Nie wiem czy tak powinno być.

 

Sumując- na zimnym silniku/oleju i dość dużym ciśnieniu pompa ma na tyle siły żeby wtłoczyć olej do zbiornika. z biegiem czasu, kiedy temperatura oleju rosnie a ciśnienie maleje, pompa jakby przestawała mieć siły do wtłoczenia oleju to zbiornika...

Po tych obserwacjach pojawiły mi się pewne podejrzenia co do przyczyny, ale nie chce ich zdradzać jeszcze bo ciekaw jestem Waszych opinii (zwłaszcza Twojej Fisu )

Dodam jeszcze, że sprawdziłem raz jeszcze kompresje na tłokach, tak jak zalecaliście, 7 pełnych cykli na odkręconej manatce. Wynik, dobre 6 atm na obydwóch garach, jednakowo.

pozdro, stempel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm... jak dla mnie to ten silnik jest do generalnego remontu.

Takie podejrzenia mi się pojawiły po przeczytaniu tego co powyzej- i zdradzę je.... bo czemu by nie. :wink:

No chyba, ze coś z Twymi pomiarami jest nie tak.

Edytowane przez fisu

"Radość z jazdy zaczyna się tam, gdzie kończy się ekonomia.''

Autoryzowany dealer S&S Cycle

site-logo-badge.png

https://harley-parts.pl/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie załamuj mnie Fisu..;) . ja celowałem w bardziej błahą przyczynę.. ale nie twierdze, że nie bedzie musiało być tak jak mówisz.. nie mam doświadczenia z tą materią więc nie wiem jakie wyniki sa prawidłowe i jak to jest w innych Evokach. Wcześniej wyczyałem, że 6 atm na garach to dolna granica szczelności ale nie dramat. Co do ciśnienia oleju które jest tak różne dla ciepłego i zimnego oleju też by miało jakieś logiczne wytłumaczenie. chyba.. niestety nie mogę zrozumieć tego pufania z odmy. wyraźnie wyczuwalne jest wydobywające sie stamtąd cykliczne pufanie. i myślałe ze tak powinno być do czasu aż ktoś w którymś poprzednim pośćie napisał, że to nie jest normalny objaw.. ale tak sobie czytam to co w sieci znajde i rozkminiam smarowanie w EVO. No i tak sobie myśle, że ta odma po to włąsnie chyb jest żeby nią wychodziło ciśnienie z bloku. no bo ja rozumiem to tak...podczas suwu tłoków w dól ciśnienie które sie wytworzy wydmuchuje olej z przedziału wału krobowego w odpowiednim momencie, przez zawór odmy do komory wałka rozrządu. wiec jakieś cicnienie (to co wydmuchuje ten olej) tam panuje. i to cisnienie wlasnie uchodzi przez odme. a olej zagarniety przez zeby kół pompy transportowany jest przez filtr do zbiornika... tak ja to na tąchwile rozumiem, a jak jestem w błędzie to wyprostujcie mnie proszę...

widząc to,że problem wypluwania oleju z odmy pojawia sie dopiero przy ... rozgrzanym oleju czy też mniejszej wydajnośći pompy - celowałbym w problem z rozwarstwiającymi sie przewodami hydraulicznymi, zatkanym filtrem lub szwakującą pompą... myślałem też o możliwym problemie z zaworem odmy...wyszczerbiony lub źle zmontowany...ale to bede wiedział na weekendzie kiedy otworzę prawą strone..

Jak już wcześniej pisałem, jestem świeżakiem jesli chodzi o HD i klucze w temacie. Za wszelkie podpowiedzi tych co już zęby na HaDekach zjedli bedę bardzo wdzięczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 atm w garach to dolna granica?- hm, a wg mnie 7 to juz silnik do remontu.

ciśnienia smarowania w temp 125 st. F i cisnieniu 6PSI to też kwalifikuje silnik do remontu.

Przy odrobinie szcześcia wał i łozyska główne nie bedą do roboty.

Wiedz- ja nie robię tego tak jak Ty, nie kontroluje sprezania w ten sposób. Ale z czasów kiedy to tak własnie robilem te dane które Ci podałem kwalifikowały silnik do roboty.

Chcesz się przekonac to pozapierdalaj nim trochę w upał z predkosciami 140 km/h- przekonasz się co nawyczynia odma...

Wg mnie ten silnik ma przedmuchy i nie zmieni tego nic- tylko naprawa główna...

Tyle w temacie.

A jak ktos uwaza inaczej- to chetnie posłucham, może to ja zapomniałem jakichs danych i mi się coś we łbie pomerdało... a tak czasami własnie miewam- nie wiem, starosć chyba nadchodzi... :blush:

Edytowane przez fisu

"Radość z jazdy zaczyna się tam, gdzie kończy się ekonomia.''

Autoryzowany dealer S&S Cycle

site-logo-badge.png

https://harley-parts.pl/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

 

Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość. Od dwóch miesięcy posiadam HD na evo z małym udokumentowanym przebiegiem 25 tys. mil. Właśnie dzisiaj po odpaleniu zauważyłem że u mnie również "pufa" z odmy ale nie widać żadnego oleju wydobywającego się z odmy. (filtr powietrza zdjęty i wypływ z odmy widoczny)

Proszę o informację czy jest to normalna zjawisko czy nie powinno tego być i świadczy to o zużyciu silnika.

 

pozdro.

Fazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszce jedno pytanie odnosnie odmy.

Zmieniam filtr powietrza na S&S w orginale miałem odmę sprowadzoną do środka filtra powietrza. Czy w S&S powinienem zrobić tak samo czy np. jak kolega mi radzi sprowadzić pod rame z założonym filterkiem oddechowym. Podobno pozbywa się w ten sposób zalanych olejem spodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fazik- no fajnie RK na EVO- OK- a rok???

 

P.S.

Kolega ma racje- pufa, nie pufa, leje, nie leje - odme dajemy pod ramę.

Ale odnosnie tego zaworka- co kolega ma na mysli? Napisz dokładnie- bo byc może ze trochę zmodernizuje tą jego poradę...

Poprostu napisz DOKŁADNIE co On Ci "każe" tam założyć.

Edytowane przez fisu

"Radość z jazdy zaczyna się tam, gdzie kończy się ekonomia.''

Autoryzowany dealer S&S Cycle

site-logo-badge.png

https://harley-parts.pl/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fisu,

 

rok to 98. Proponował mi kumpel żeby wężyk z odmą skierować pod ramę i założyć mały filterek oddechowy np. stożkowy. (jeżeli tak to jaki filterek tzn jakiej firmy) Przypomnę że zmieniam filtr powietrza na S&S i wprawdzie mam tam dodatkowe otwory w górnej części do wyprowadzenia odmy ale nie wiem czy jest sens ze względu na ten olej. W orginalnym filtrze odma była w środku filtra.

Proszę o poradę zanim coś przerobię i bede tego żałował.

 

pozdr.

Fazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...