Skocz do zawartości

Ścieżki rowerowe i prędkość


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Zastanawiałam się czy jest określona prędkość z jaką rowerzysta może wjechać na przejazd przez jezdnię?

To, że jest ścieżka i rowerzysta ma pierwszeństwo przyjmuję, ok. Ale czy wolno mu wjechać na taki przejazd z dowolną prędkością, bez żadnego obejrzenia się czy nie nadjeżdża samochód lub motocykl, ewentualnie z obejrzeniem i z pełną świadomością, że pojazd jedzie, bo ma pierwszeństwo?

 

Pytam, bo o ile nagłe wtargnięcie pieszego w miarę rozumiem, o tyle rowerzysty nie.

Przykład: jadę sobie jakieś 50km/h i zbliżam się do ronda na którym (bezpośrednio przed) umieszczone jest przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów. Ścieżki te biegną po prawej stronie jezdni, oddzielone od niej pasem zieleni z dosyć wysokimi krzewami, które kończą się ok 2-3 m przed przejazdem. Patrzę- rondo totalnie puste, więc wjeżdżam i bach!!! Zza krzaków wyjechał rowerzysta i po prostu sobie wjechał, bo przecież ma pierwszeństwo. Nie jechał wolno, więc na odcinku tych ostatnich 2-3 metrów miałam zero szans, żeby zapobiec kolizji, nawet, gdybym go zauważyła (przyznaję, dostrzegłam go w chwili gdy już zaczynał szorować po boku samochodu, nie wcześniej).

Na szczęście jemu poza drobnymi obtarciami i stłuczeniem tyłka nic się nie stało (sprzęt trochę mu się pogiął, no ale i mój wózek też lekko powgniatany i przeszorowany prawy bok.

 

On uważał, że miał prawo wjechać na przejazd z dowolną prędkością, bo nigdzie nie jest określone z jaką może, a moim obowiązkiem było dostrzec go w porę i wyhamować. Chyba musiałabym zatrzymać samochód, wysiąść przejść na drugą stronę zarośli i upewnić się czy nie nadjeżdża, a w czasie powrotu do samochodu i tak mógłby zdążyć nadjechać, więc sytuacja trochę idiotyczna.

 

W moim przypadku skończyło się na rozjechaniu się bez wzywania policji i pisania oświadczeń, Ja nie naciskałam, bo nie wiedziałam jak to jest (przepisy ze zdrowym rozsądkiem są dosyć rozbieżne często), a jego gapie, którzy się zebrali przekonali, żeby on też policji nie wzywał, bo oboje dostaniemy współwinę i niepotrzebny mandat.

 

Do dzisiaj nie wiem jak to jest, więc pytam. Piszcie co sądzicie o tym konkretnym zdarzeniu, ale również o rowerzystach na jezdniach, a zwłaszcza przejazdach ogólnie.

 

Za wszelkie opinie będę wdzięczna....

P.S.A gdybym jechała wtedy moto? skutki byłyby raczej niefajne, przypuszczam, że kanapka wyglądałaby tak: na dole ja, na mnie moto, na min rowerzysta, a reszta roweru robiłaby za folię do kanapki....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba dostosować prędkość do warunków panujących na drodze .To taki wredny text naszej drogówki i tego nie przeskoczysz .

No tak, tylko kto w tym przypadku nie dostosował prędkości? Ja , rowerzysta-kaskader, czy oboje?

No i czy wysokie zarośla pomiędzy jezdnią a ścieżką na pewno są warunkami panującymi na drodze?

 

Zaczęłam się teraz zastanawiać czy przyczyną tej kolizji nie było niezapewnienie odpowiedniej widoczności przed skrzyżowaniem przez np. Zarząd Dróg i Zieleni, jakoś tak to sie chyba nazywa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz przepisy , powinnaś ustąpić, bez względu na prędkość rowerzysty . To nic ,że ostatnio u nas w Polsce fotoradary robią zdjęcia rowerzystom :biggrin:

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/jechal-46-km-h-rowerem-zlapal-go-fotoradar,266268.html

"Gdy szykuję śniadanie, zwykle se o korkach słucham, jak tkwią te ch*je w tych jebanych autach."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znasz przepisy , powinnaś ustąpić, bez względu na prędkość rowerzysty . To nic ,że ostatnio u nas w Polsce fotoradary robią zdjęcia rowerzystom :biggrin:

http://www.tvn24.pl/pomorze,42/jechal-46-km-h-rowerem-zlapal-go-fotoradar,266268.html

Pewnie tak, mea culpa, a że przepis deczko niedostosowany do naszych warunków drogowych, to nic. W końcu to normalka na piastowskiej ziemii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...