Skocz do zawartości

Miedzianka - miasto, którego nie ma.


spiwor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W poszukiwaniu ciekawych widoków, jadąc z Janowa Wielkiego w kierunku Marciszowa znajduje się niepozorna wioska - dosłownie kilka porozrzucanych domów, chyba nawet 10 nie ma, a przy drodze wśród drzew kościół, gdzie w niedzielę zjeżdżają się samochodami wierni na mszę.

 

Tak naprawdę nie ma po co się zatrzymywać, bo nic nie ma:

2014-05-25+11.00.42.jpg

 

W głębi widać kościół:

2014-05-25+11.04.53.jpg

 

Brama do lasu:

2014-05-25+10.50.04.jpg

 

Jakaś ruinka:

2014-05-25+10.54.17.jpg

 

Widać z oddali piersi Saby z "Miłość, szmaragd i krokodyl" . Zawsze te dwie góry z tym mi sie kojarzą.

2014-05-25+10.30.10.jpg

 

Czy jest ktoś w stanie uwierzyć, że tu było miasteczko tętniące życiem?

cyt.:

To było prześliczne miasto, najpiękniejsze na Śląsku. Najstarsi ludzie, ci co pamiętają Kupferberg (przedwojenna nazwa Miedzianki, przypis autora) mówią, że najpiękniejsze na świecie. Niewielki rynek otaczały kamieniczki z podcieniami, na środku tryskała wodą rzeźbiona w kamieniu fontanna. Nocą odbijały się w niej światła gazowych latarni. Były w tym miasteczku dwa kina, dwa kościoły, dom kultury, apteka, sklepy kolonialne, restauracja, dwa bary, jadłodajnia górnicza, kawiarenki, hotele, punkty usługowe, słowem wszystko co potrzebne do życia.

 

Miedzianka.jpg

 

Mógłby ktoś pomyśleć - II wojna była okrutna, nie takie miasta znikały z powierzchni, ale działania wojenne ominęły Miedziankę. Wojna znana była tylko z gazet i odpowiednio spreparowanych wiadomości.

 

Wejście armii radzieckiej dla mieszkańców(Niemców) było szokiem. Nie było żadnych walk.

 

Zgubą Miedzianki była ziemia, a dokładniej bogactwa w niej zawarte.

Już kilkaset lat wcześniej poszukiwano tu srebra, miedzi, złota...

Jednak ostatnią kopalnię zamknięto w 1927 roku.

 

Po wojnie, Polacy pod zarządem radzieckim ponownie otworzyły kopalnie. Sprowadzano i zatrudniano ludzi, chętnych było wielu bo płacono duże pieniądze. Co górnicy wydobywali było tajemnicą.

 

Dziś już wiemy. To był uran.

 

Warunki były ciężkie. Praca w pyle bez masek, twarze szczypały od uranu, cały czas narażenie na promieniowanie a także na kulkę w tył głowy za nieostrożność w mowie czy czynach.

Pod Miedzianką powstały niezliczone tunele, niczym twór gigantycznego kreta...

Nie wiadomo do końca czemu slużyła decyzja zrównania z ziemią Miedzianki. Stopniowa degrengolada miasta została przypieczętowana zakazem remontów domów, następnie mieszkańców wysiedlono i przeniesiono na Zabobrze, dzielnicę Jeleniej Góry a domy zostały zrównane z ziemią.

Trudno sobie wyobrazić co czuli mieszkańcy, którzy zostali przekwaterowani w takie miejsce:

2014-05-25+11.40.37.jpg

Dziś trudno uwierzyć, że było tu piękne miasto. Ponoć najbardziej podobna jest Srebra Góra, takie porównanie miejsc. Dzisiejsza Srebrna Góra i dzisiejsza Miedzianka:

2014-05-25+14.21.39.jpg

2014-05-25+11.05.09.jpg

Kto chce wiedzieć więcej:

http://interpolonika.com/2011/05/miedzianka-%E2%80%93-miasteczko-widmo-kolo-marciszowa/

http://michalmonko.blogspot.com/2006/01/guag-miedzianka.html

 

A jakby ktoś był w okolicy, warto przejechać się do Trzcińska, Karpnika, Łomnicy, jest tam pięknie.

Edytowane przez spiwor

Notoryczny kłamca :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herdi w Miedziance naprawdę nie ma po co się zatrzymywać, może tylko na chwilkę zadumy, trzeba mieć ostrą wyobraźnię żeby widzieć tam miasto, ale okolice... Bajka...

 

W Miedziance odbiłem w boczną drogę, nagle miałem wrażenie, że jestem w Bieszczadach. Prawie, że identyczna wioska nad rzeką-potokiem. Wrażenie zepsuł most, bo nie jest drewniany, ale przez chwilę jakbym się przemieścił w czasoprzestrzeni.

 

Później powrót na Trzcińsko, Łomnicę, Mysłakowice, Kowary - przepiękna panorama gór.

 

Dzień żeby tam pobujać w pięknych okolicznościach przyrody to mało.

Notoryczny kłamca :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie było/ czy raczej jest w Beskidzie Niskim czy Górach Izerskich. Kiedyś tętniące życiem wioski a teraz cisza i zupełna pustka.

"Ja tylko nie wierzę w jednego więcej boga niż ty. Gdy zrozumiesz, dlaczego nie wierzysz we wszystkich pozostałych, zrozumiesz, dlaczego ja nie wierzę w twojego." Stephen Roberts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toz to moje okolice :ohmy: tak dla potomnych co do trasy to nie Janów Wielki a Janowice Wielkie i nie Karpnik a Karpniki pozatym reszta sie zgadza i fakt okolice szczególnie teraz wiosna przepiekne :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez wypedzili ludzi?

 

Wysłane z ElDżi Optimus Dżi

Jeśli masz na myśli Beskid Niski i Izery, to tak. W obu wypadkach "porządki" w PRL-u

"Ja tylko nie wierzę w jednego więcej boga niż ty. Gdy zrozumiesz, dlaczego nie wierzysz we wszystkich pozostałych, zrozumiesz, dlaczego ja nie wierzę w twojego." Stephen Roberts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toz to moje okolice :ohmy: tak dla potomnych co do trasy to nie Janów Wielki a Janowice Wielkie i nie Karpnik a Karpniki pozatym reszta sie zgadza i fakt okolice szczególnie teraz wiosna przepiekne :) :)

co do trasek w okolicy - z Jeleniej Góry przez trzcińsko do Janowic - ale drogą tuż na Bobrem, ślicznie jest, a potem z Janowic przez Karpniki i Gruszków do Kowar - bardzo ładna trasa. Robiliśmy te okolice podczas jednego ze spotkań Starej Japonii. Albo nawet i dwa razy :)

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego wyludniania, zauważyliście, że coś dziwnego może stać się z miastami?

 

Coraz więcej ludzi z kasą wyprowadza się na obrzeża miast, młodzi emigrują.

Choć z drugiej strony jakby mieli wrócić wszyscy co wyemigrowali, to mógłby być dramat. Brak pracy itp.

Notoryczny kłamca :icon_twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego wyludniania, zauważyliście, że coś dziwnego może stać się z miastami?

 

Coraz więcej ludzi z kasą wyprowadza się na obrzeża miast, młodzi emigrują.

Choć z drugiej strony jakby mieli wrócić wszyscy co wyemigrowali, to mógłby być dramat. Brak pracy itp.

Nie ma obawy. Klan słoikowców się bardzo dobrze trzyma. Ci co się wyprowadzają na obrzeża najpierw musieli się w tym mieście dorobić na taką wyprowadzkę....

Coś wiem, sam tak zrobiłem :P

Dezinformacja i fake newsy opierają się na tendencyjności w naszym myśleniu. Nie lubimy otrzymywać informacji, które są sprzeczne z tym, jak postrzegamy świat. Wolimy wiadomości, które potwierdzają nasze przekonania. Problem w tym, że wobec takich przekazów jesteśmy mniej krytyczni, więc jeśli dezinformacja będzie zgodna z tym, w co i tak już wierzymy, łatwiej będzie się nam na nią nabrać. Pamiętajmy, dezinformacja ma na celu radykalizację naszego światopoglądu, a nie jego zmianę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...