Skocz do zawartości

zabytek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem posiadaczem Yamahy XS750, ma problem z dziwnym dźwiękiem dobiegającym z głowicy. Chcąc bardziej zgłębić temat zdjąłem pokrywę rozrządu i zauważyłem, że dźwięk, a konkretnie dwa tyle, że drugi choć takiego samego charakteru to cichszy, powstają w momencie gdy krzywka zjeżdża ze szklanki. Sytuacja ma miejsce na pierwszym cylindrze, zawór ssący jest głośniejszy, wydechowy cichszy. Luzy były ustawione, silnik odpalał bezproblemowo, jednak od momentu pojawienia się cykania kręcenie rozrusznikiem i kopanie przynosi mierne efekty. Zastanawiam się czy nie pękła sprężyna zaworowa, ale i w ssący i wydechowym na jednym cylindrze? To chyba mało prawdopodobny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź kompresję na wszystkich cylindrach i zdaj relacje .



Od razu mozesz sprawdzić napinacz i prawidłowośc ustawienia rozrządu .

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompresja - na 1 i 3 cylindrze 11 bar, na 2 10,5 bar.

Rozrząd ustawiony prawidłowo, wpierw ustawiłem GMP; do niego ustawiłem znacznik; do znacznika rozrząd, a później zapłon. Łańcuch napinałem, napinacz ma jeszcze trochę luzu w miejscu pracy (chodzi mi o podfrezowanie).

Dziś jeszcze raz wszystko sprawdzę (który to już raz....?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy na samostarcie lub na pych zapali ? Jesli maz możlwiść to sprawdź obecnośc iskry lampą stroboskopową na normalnie wkręconych świecach.

Czy cykanie wystąpiło po zimowej przerwie ?

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15W/40 w tej temperaturze, bez rozgrzania silnika, jest dość gęsty. Jeśli chodzi o krzywkę to choć widać, że pracowała już kilka K-Mill, to profil ma zachowany przynajmniej jeśli chodzi limit zużycia (nigdzie nie są przekroczone).

Na filmie tego tak nie widać, ale popychacz wyskakuje nagle jak tylko krzywka zmienia profil na okrągły. Myślałem z razu za duży luz i wsunąłem listek szczelinomierza, ale zjawisko się powtarzało. Stąd pytanie o złamanie sprężyny i czy takie byłyby objawy.

Dla pewności jutro zamieszczę zdjęcia krzywek 1 cylindra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złamana spręzyna mogła by zakończyć sie dzwonem zaworu z tłokiem tylko wówczas luzy miałbyś , delikatnie mówiąc , ponad normę no i brak kompresji . Jesli nie pali na wspomagaczach a wszystkie czynniki mogace wywołać zapłon są obecne a żaden garnek nawet nie pierdnie , to pozostaje mi zapytac czy tam nie ma hydraulicznych kasatorów luzu zaworowego ?Teoretycznie jest szansa na uzyskanie kompresji i braku dostatecznego uchylenia zaworów przy pustych kasatorach . Mozna podpiac manometr i sprawdzić podciśnienie w gardzieli na wszystkich 3 cylindrach.

Dżwięk brzmi jak krzywka uderzająca ze zbyt dużej wysokości w płytkę szklanki lub w luźną płytkę (suchą - bez oleju). Peknięta/osłabiona spręzyna bedzie mieć inna siłe ugiecia a to można by sprawdzić modyfikując tani klucz dynamometryczny tak aby zrobic dźwignię na jakimś elemencie głowicy i podpore na szkance . albo zrzut wałków i inspekcja optyczna .

Jesli problem wystąpił po zimie to może nie być tym istotnym , a coś innego - np. świece nie mają ochoty iskrzyć pod cisnieniem a czy to z powodu nadgryzionych połączeń elektrycznych czy też modułu lub samych siebie to inna para kaloszy.

Edytowane przez janosikkk

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mama uczyła mnie- "słuchaj starszych".

Pan Adam miał rację, co prawda, nie krzywka była powodem hałasu lecz wytarte mimośrodowo czopy łożyskowe. Prawdopodobnie ten ruch mimośrodowy dawał pulsujące odbicie na krzywce, na które zwrócił uwagę Pan Adam. Głowica do regeneracji. Temat zamknięty.Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Podziel sie informacją gdzie i jak masz zamiar to regenerowac , przydatna informacja dla uzytkowników starej japonii.



Dodam jescze że nie raz widywałem krzywki zużyte poniżej limitu a łożyskowanie było jescze w normie . U Ciebie jest odwrotnie .

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziwne, zaczalbym szukac przyczyny.

Zreszta czopy to jedno, a jaki jest wymiar wewnetrzny podpor ?

Zwrocilbym uwage na cisnienie oleju, tam powinno byc mase oleju, a wcale go nie widac.

To ze jest gesty to tylko powinno spowodowac mocniejsze sikniecie w pewnym momencie

po uruchomieniu silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wałki i głowicę zapewne zregeneruję w Warszawie w AUTO-ROZRZĄD, jeśli się nie podejmą ŚWIĄTEK.

Historii silnika nie znam, po numerach wiem, że był robiony na USA, ktoś w kraju zaoszczędził na uszczelkach i wszystko wysmarował silikonem (dużo tego syfu wybrałem z wnętrza).Wielce prawdopodobny, że jakiś syf zatkał kanaliki smarujące wałki i stąd zużycie.

Co do chlapania oleju, gdy pracowałem nad silnikiem w domu i moto stało w cieple, a silnik został odpalony to chlapał olejem. Na filmie silnik jest kręcony z rozrusznika, temperatura była o kilkanaście stopni niższa (w mieszkaniu są grzejniki, na dworze zimny wiatr).

Oczywiście sprawdzę jeszcze raz rurkę magistrali olejowej.

Zakładam nową przygotowaną do innego silnika głowicę i mam nadzieję, że będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...