Skocz do zawartości

Zagadkowy pad silnika 125 cc Jawa Dandy


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem co jeszcze sprawdzić :angry:

 

W niedzielę przejechałem sobie JAWĄ DANDY 125 cc kilkanaście kilometrów, pod koniec miałem wrażenie jakby się lekko zakrztusiła, ale przełączyłem na rezerwę, dojechałem do garażu pochodziła chwilę normalnie na wolnych obrotach, zgasiłem i odstawiłem.

Dzisiaj chciałem odpalić, ani się nie odezwie. Po kolei co sprawdziłem:

 

1. świeca ma iskrę (testowałem na dwóch)

2. benzyna dochodzi do gaźnika

3. luz na zaworach jest prawidłowy

 

Nie odpala na plaku ani na benzynie wtryskiwanej ze strzykawki z igłą do dolotu po odkręceniu gaźnika od kolektora (nawet się nie odezwie).

Mam wrażenie, że jest słaba kompresja (test na "palec", bo końcówka miernika mi nie pasuje)- w porównaniu do innej 125 cc podczas kręcenia rozrusznikiem lekko fuka, spokojnie można zatkać otwór świecy palcem (testu olejowego nie robiłem). Dodatkowo jakby zasysał do cylindra powietrze przez otwór świecy przy lekko przytkniętym otworze.

Łańcuszek rozrządu nie ma luzu, nie widać, żeby miał prawo przeskoczyć.

 

Motocykl mam od nowości, aktualny przebieg 900 km, nic nie grzebane w silniku.

 

Pomóż drogie Bravo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle sprawdzasz. Gaźnik ma być na swoim miejscu a benzynę masz wstrzyknąć do cylindra przez otwór świecy. Jeśli po tym zabiegu zaskoczy choćby nawet połowicznie to można kombinować dalej.

Metoda na palec jest nie miarodajna i próba olejowa i tak nic by nie wykazała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jeszcze sprawdzić :angry:

 

W niedzielę przejechałem sobie JAWĄ DANDY 125 cc kilkanaście kilometrów, pod koniec miałem wrażenie jakby się lekko zakrztusiła, ale przełączyłem na rezerwę, dojechałem do garażu pochodziła chwilę normalnie na wolnych obrotach, zgasiłem i odstawiłem.

Dzisiaj chciałem odpalić, ani się nie odezwie. Po kolei co sprawdziłem:

 

1. świeca ma iskrę (testowałem na dwóch)

2. benzyna dochodzi do gaźnika

3. luz na zaworach jest prawidłowy

 

 

Pomóż drogie Bravo...

 

Zmierz tą kompresję , coś przykleiło sie do przylgni zaworu i kompresja pojechała na wakacje . Jak na samostarcie walonym prosto do gardzieli nie zatrybił to nie pozostaje nic innego jak kompresja.

Jezeli chodzi o położenie zapłonu to proponuję taki amatorski test bez lampy - kupujesz czupaczupsa i spożywasz , patyk wstawiasz w miejsce świecy przyciskając go do gwintu obracasz powoli wałem (np kolega kopniakiem) az zostanie maksymalnie wypchnięty . Tłok podczas kręcenia rozrusznikiem będzie delikatnie uderzał w patyk co poczujesz w dłoni .Trzymając tak badyl i widząc iskrę na świecy mozesz "pi razy oko" stwierdzić czy uderzenie i iska są w tym samym momencie a być przy rozruchu powinny .

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test z patyczkiem robiłem przetyczką od klucza świecy- szczerze mówiąc aby stwierdzić, czy rozrząd się nie przestawił. Raczej jest OK. Prawidłowości momentu przeskoku iskry nie weryfikowałem, bo myślę, że powodem kłopotów jest słaba komprecha.

Z tym niedomykanie się zaworu na styku z przylgnią to chyba jedyny trop, bo nic innego mi nie pasuje. Z drugiej strony zawór i przylgnia są twarde i tak łatwo nic się tam nie powinno przykleić.

Zastanawia mnie też, że podczas kręcenia mam wrażenie, że dmucha od głowicy w kolektor ssący, to by mogło sugerować niedomykanie zaworu dolotowego.

Edytowane przez jarekstryszawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz tą kompresję , coś przykleiło sie do przylgni zaworu i kompresja pojechała na wakacje . Jak na samostarcie walonym prosto do gardzieli nie zatrybił to nie pozostaje nic innego jak kompresja.

Jezeli chodzi o położenie zapłonu to proponuję taki amatorski test bez lampy - kupujesz czupaczupsa i spożywasz , patyk wstawiasz w miejsce świecy przyciskając go do gwintu obracasz powoli wałem (np kolega kopniakiem) az zostanie maksymalnie wypchnięty . Tłok podczas kręcenia rozrusznikiem będzie delikatnie uderzał w patyk co poczujesz w dłoni .Trzymając tak badyl i widząc iskrę na świecy mozesz "pi razy oko" stwierdzić czy uderzenie i iska są w tym samym momencie a być przy rozruchu powinny .

 

a może łatwiej było by użyć lampę stroboskopową?

 

kupić, sprawdzić zapłon a potem wyrzucić a i tak będzie taniej jak wizyta w serwisie :biggrin:

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to one takie tanie ? We Wrocku , fakt faktem że 5 lat temu , zdarli ze mnie 250zł , a działała niezbyt dobrze :bigrazz:

 

JEżelichodzi o zawory to widywałem zarówno wlepki na przylgni jak i jej wyszczerbienia aż do pęknięć grzybka.

Kochany pamiętniczku , właśnie spadł śnieg . I dlatego postanowiłem sobie kupić nowy motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to one takie tanie ? We Wrocku , fakt faktem że 5 lat temu , zdarli ze mnie 250zł , a działała niezbyt dobrze :bigrazz:

 

JEżelichodzi o zawory to widywałem zarówno wlepki na przylgni jak i jej wyszczerbienia aż do pęknięć grzybka.

 

http://allegro.pl/lampa-stroboskopowa-8000min-1-miernik-yato-yt-7310-i2405952419.html

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozumiem- jeżeli po dolaniu oleju wartość ciśnienia sprężania się nie zwiększy to sugeruje, że problem jest po stronie czapki. Chodziło mi o to czy można bez większych czarów sprawdzić czy prawidłowo domyka się zawór ssący. Dziwi mnie to fukanie w dolot od strony głowicy.

Spróbuję po zdjęciu gaźnika dopasować jakiś wąż do otworu kolektora i przy tłoku w pozycji jak do regulacji luzu zaworów (na dźwigience jest luz prawidłowy) podać powietrze z kompresora- może coś będzie słychać przy nieszczelnym zaworze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...