Skocz do zawartości

Zmiana biegów 2-1 oraz 1-2


luqa90
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Najwaznie jest to ze, ma zaczynac noga i nie wali sie w dzwignie tylko daje nacisk. Jak jest juz nacisk nogi to wystarczy lekki ruch manetka i bieg sam wskakuje bez sprzegla. Oczywiscie przy rozpedzaniu trzeba ujac gazu a przy redukcji lekko dodac zeby wyrownac predkosci obrotowe skrzyni i silnika. Ja u siebie sprzegla uzywam tylko dla 1 i 2 od trojki wrzucam bez sprzegla. To dlatego ze, prosiak ma wielki silnik i duze masy. Na niskich biegach bez sprzegla lekko szarpie wiec zeby bylo plynniej daje odrobine sprzegla na ulamek sek i juz jest malina. Redukcja tak samo dopiero 2 i 1 uzywam sprzegla. Jednak po latach i roznych motocyklach wiem, ze w kazdym jest troche inaczej i nieczego nie zastapi praktyka i myslenie co i jak pracuje i na co reaguje. Np. w FJR-ce skrzynia wymagala duzo wiecej umiejetnosci ode mnie i zmusila mnie do ostrego cwiczenia. Prosiak jest latwiejszy a na Kawasaki biegi chodzily jak w samochodzie, nawet najwieksze bledy byly wybaczane. Yamaszki chyba trzeba sie pouczyc najdluzej.

 

 

Bieg tak na prawde zmienia manetka gazu, to ona decyduje kiedy. Ja czasem daje nogą nacisk na dzwignie i tak trzymam ale jeszcze jade na nizszym biegu i dopiero jak trzeba ruch manetki i jest kolejny bieg. Poki nie odejme gazu bieg nie wskoczy. Sprzeglo to tylko minimalnie na ulamek sek.

Edytowane przez Ksylo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Coraz czesciej zdarza mi sie zmieniac bieg na wyzszy bez uzycia sprzegla. W sumie to przerzucilbym sie na ta technike(biegi wchodza jakby same), ale mam pewne watpliwosci -co do wplywu takiej jady na trwalosc skrzyn.(podobno w nie ktorych manulach(r6?) jest napisane,ze zmiana w ten sposob jest szkodliwa dla skrzyni. A wiec do meritum,czy taka zmiana jest bezpiezna dla skrzyni? stosowac\stosujecie?

Edytowane przez wójens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że ktoś połączył Twój temat z innym starszym więc masz 3 strony do przeczytania, na któych już wszystko było napisane :)

 

P.S. sama technika jest bezpieczna natomiast niebezpieczne a wręcz zabójcze dla skrzyni jest nieumiejętne jej wykonanie.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bezpieczna, ja na torze to nawet w dół bez sprzęgła często daje.

W dol to pozostane przy starym, lubie sobie dac miedzygaz. :) ale wiadomo jazda uliczna to nie tor.

 

@Limo, pez nieumiejetna mam rozumiec wszystkie trzaski, szarpania moto. Bo jak wchodzi gladko jest ok ? - troche moze, za bardzo draze, ale jak cale zycie ze sprzeglem sie latalo. To sa watpliwosci co i jak. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dół bez sprzęgła też trzeba z międzygazem. Ale tego trzeba się nauczyć, na początku nie zawsze będzie wychodziło i wtedy właśnie skrzynia dostaje po dupie.



Ma być tylko kliknięcie, bez szarpania ani zgrzytów. Ale to trzeba idealnie się wstrzelić z przegazówką żeby obroty się zgrały.

Why... So... Serious

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, to sprzeglo to chyba jakis debil wymyslil :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jak w gore odejmuje gaz tylko bez sprzegla, to analogicznie w dol trzeba dodac - troche nie pomyslalem z tym miedzy gazem. Wiadomo, ze wymaga nauki, ale sam bylem zdziwiony jak biegi ladnie wchodza bez sprzegla. Dlatego pomyslalem o zmianie techniki.

 

 

Kurde, to sprzeglo to chyba jakis debil wymyslil :icon_mrgreen:

 

:crossy:

Heh, z tego co udalo mi sie dowiedziec wczesniej. Wiele osob twierdzi, ze skoro jest sprzeglo to trzeba je uzywac :d

Edytowane przez wójens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie sprzęgło 'wygładza' nieudane zmiany biegów, bez niego wszystko idzie na skrzynie. Jeśli Tobie to dobrze wychodzi to śmiało :)

No wlasnie na moje oko i ucho to szlo mi jak z quickshifter. :)

 

Ale wyjdzie po czasie czy technika byla prawidlowa.Najwyzej dam znac tu na forum heh :) jak sie cos sypnie (oby nie!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kwestia wyczucia.

Na pewno jie mozna zmienaic biegow bez uzycia sprzegla pod obciazeniem. Tu z pomoca przychodzi podanie lub odjecia gazu a biegi same wskakuja.

Wazna jest tez sama budowa skrzyni biegow. Teoretycznie prawie wszystkie sa tak samo zbudowane ake w praktyce sa roznice. Np u mnie w KTM zmiana biegow dziala fantastycznie ale w ducati juz wymaga wiekszego wyczucia.

Damian85: ,,Łapy mają być luźne i mają sobie "dyndać", tj. wisieć jak flaki.”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...