Skocz do zawartości

Trasa Transfogarska 2011 - Video relacja (Cały przejazd)


Satriael
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

W drodze do Bułgarii postanowiłem zahaczyć o Góry Fogarskie (Pasmo w Karpatach) i przelecieć słynną Transfogarską.

Przed wyjazdem z Wrocławia sporo czytałem na temat tej drogi,obejrzałem również wiele filmów na jej temat.

Apetyt rósł z każdym kilometrem.

Gdy dotarłem pod Transfogarską przyczepiłem do lusterka taśmą klejącą iPoda. Nie wiedząc co z tego wyjdzie ruszyłem w górę.

W roli plecaczka siedziała moja wierna i nierozłączna dziewczyna, która nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że na samym czubku tej drogi zostanie moją narzeczoną.

Sama trasa powaliła mnie na kolana a widoki pozostaną na długo w mojej głowie.

To co nagrał iPod obrobiłem i chcę zaprezentować Wam wszystkim a szczególnie tym, którzy tam nie byli.

Naprawdę warto

 

Pozdrawiam wszystkich w te zimowe dni. Aby do wiosny i kolejnej wyprawy.

 

Miłego oglądania

 

http://www.youtube.com/watch?v=VlZtdXNBi_M

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W roli plecaczka siedziała moja wierna i nierozłączna dziewczyna, która nawet nie zdawała sobie sprawy z tego, że na samym czubku tej drogi zostanie moją narzeczoną.

http://www.youtube.com/watch?v=VlZtdXNBi_M

 

Pogratulował!

Wiem po sobie że fajnie jest wrócić z wyprawy z czymś więcej niz tylko nabitymi kilometrami i zdjęciami z drogi :biggrin:

To jest cholernie fajne w tej pasji że potrafi łączyć ludzi. Świetna trasa, przyjemnie się oglądało mimo że praktycznie wszystkie ujęcia prawie takie same :) Troche przewinąłem, świnia jestem... kłiiii

 

Pozdrawiam serdecznie i oby więcej wideorelacji na tym forum.

SituGS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jakieś nowe góry Fogars są?

Edytowane przez marzka

<seryjna kolekcjonerka>

 

Moja małpa wie jak naprawdę ze mną jest

Patrzy w oczy tak, jakby znała mnie od lat

Kiedy jest mi źle, opowiada różne dziwne historie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góry Fogaraskie (531.15; także Fagarasz; rum. Munţii Făgăraş, Munţii Făgăraşului, węg. Fogarasi-havasok, niem. Fogaraschen Alpen) – najwyższe pasmo Karpat Południowych oraz całej Rumunii. Najbardziej znane i zarazem najwyższe szczyty Gór Fogaraskich to Moldoveanu (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Viştea Mare (2527 m n.p.m.). W okolicach drugiego z wymienionych oraz w centralnej części pasma góry przyjmują skalisty charakter, a na idącym głównym grzbietem szlaku turystycznym pojawiają się trudności techniczne oraz ekspozycja (niebezpieczeństwa i trudności porównywalne z Orlą Percią w Tatrach). Nieco trudny jest fragment szlaku "Trzy kroki od śmierci" biegnący główną granią przez grań Custura Arpaşului w stronę jeziora (po rumuńsku Lacul) Capra (2230 m n.p.m.). Także nieco trudna jest jedna z dróg na Negoiu - Strunga Dracului (Żleb Draculi). Najtrudniejszy odcinek to grań Custura Sărăţii między Serbotą (2331 m n.p.m.) a przełęczą Şaua Cleopatrei (2355 m n.p.m.). Na grani tej w kominku pod Serbotą znajduje się kilkanaście metrów stalowych linek poręczowych, na pozostałej jej części nie ma już żadnych sztucznych ułatwień.

Ze względu na surowe warunki klimatyczne Góry Fogaraskie stanowią poważne wyzwanie w sezonie zimowym. Pierwszego zimowego przejścia głównej grani tych gór, obejmującej 6 szczytów o wysokości powyżej 2500 m n.p.m. i 30 szczytów powyżej 2300 m n.p.m. dokonali w dniach 7–18 lutego 1972 r. alpiniści niemieccy i czechosłowaccy: Fritz Bender, Ivan Dieška, Gustav Ginzel, Dieter List, Zdeněk Lukeš, František Pulpan, Jan Šváb i Václav Širl.

 

Spis treści

[ukryj]

Położenie[edytuj]

 

Pasmo położone jest w środkowej Rumunii, pomiędzy Niziną Wołoską na południu i Wyżyną Transylwańską na północy. Jego powierzchnia wynosi ok. 2000 km². Od zachodu Góry Fogaraskie graniczą poprzez Przełom Czerwonej Wieży i dolinę Aluty z pasmem Lotru, północne zbocza obniżają się do Kotliny Fogaraskiej. Od północnego wschodu pasmo graniczy z masywem Ţaga, a od wschodu z pasmami Piatra Craiului i Iezer-Papuşa. Na południu obniżenie tektoniczne Culoarul Loviştei oddziela Góry Fogaraskie od pasma Cozia.

Topografia[edytuj]

 

Główny grzbiet Gór Fogaraskich rozciąga się na odległość około 70 km, natomiast na odcinku ponad 45 km tylko jeden raz obniża się poniżej 2000 m n.p.m. W paśmie leży 7 z 13 rumuńskich szczytów o wysokości co najmniej 2500 m n.p.m., w tym 6 z 10 samodzielnych: Moldoveanu (2544 m), Negoiu (2535 m), Viştea Mare (2527 m), Călţun-Lespezi (2522 m), Vânătoarea lui Buteanu (2507 m) i Dara (2501 m).

Turystyka[edytuj]

 

W górach znajduje się kilkanaście schronisk, jednak większość z nich położona jest dosyć nisko, na wysokości ok. 1500 m n.p.m., a więc ok. 1000 m poniżej głównej grani. Wyjątkami są schronisko (rum. cabana) "Podragu" (2136 m n.p.m.) oraz hotele i schroniska przy jeziorze Bâlea (2034 m n.p.m.), położone przy poprowadzonej w latach 70. przez góry Szosie Transfogaraskiej. Na szlaku idącym główną granią Gór Fogaraskich co kilka godzin znajdują się niewielkie schrony dla turystów (refugi), które jednak w sezonie mogą być przepełnione (miejsca na dwóch pryczach z sklejki starczy dla maksymalnie 12 osób). Najbardziej popularnym sposobem zwiedzania gór jest wielodniowa wycieczka z własnym sprzętem biwakowym.

Na polskim rynku dostępne są dwie różne mapy Gór Fogaraskich: węgierska wydawnictwa DIMAP w skali 1:60 000 oraz rumuńska wydawnictwa Bel Alpin Tour w skali 1:75 000.

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie FOGARAS, zatem trasa TRANSFOGARASKA. I ostrzegam-będę się tego czepiać za każdym razem, bo to tak jakby ktoś nazywał Karpaty-Karpty!

<seryjna kolekcjonerka>

 

Moja małpa wie jak naprawdę ze mną jest

Patrzy w oczy tak, jakby znała mnie od lat

Kiedy jest mi źle, opowiada różne dziwne historie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę i wiem o tym. Biję brawo i chylę czoła za spostrzegawczość. Postaram się na przyszłość nie pojechać w Chimalaje.

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju Trasa Transfogaraska może być jeszcze zamknięta z uwagi na zalegający na wyższych partiach snieg.

 

Byłam na początku sierpnia i pamiętam leżący na poboczu śnieg. Niewiele go było, ale zawsze coś :biggrin:

<seryjna kolekcjonerka>

 

Moja małpa wie jak naprawdę ze mną jest

Patrzy w oczy tak, jakby znała mnie od lat

Kiedy jest mi źle, opowiada różne dziwne historie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W maju Trasa Transfogaraska może być jeszcze zamknięta z uwagi na zalegający na wyższych partiach snieg.

Byłam na początku sierpnia i pamiętam leżący na poboczu śnieg. Niewiele go było, ale zawsze coś :biggrin:

Zapodawalem juz te foty, ale jak to mowia 'repetitio mater studiorum', wiec..

RO_2011-1.jpg

RO_2011-2.jpg

Czas: polowa czerwca.

Edytowane przez JareG

Pozdrawiam, Jarek

Chwilowo ino K1200RS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow. A temperatura na Trnasfogaraskiej podczas tego przejazdu?

Zapodawalem juz te foty, ale jak to mowia 'repetitio mater studiorum', wiec..

RO_2011-1.jpg

RO_2011-2.jpg

Czas: polowa czerwca.

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korki na Transfogaraskiej?! Toż to musiałaby być jakaś anomalia :biggrin:

<seryjna kolekcjonerka>

 

Moja małpa wie jak naprawdę ze mną jest

Patrzy w oczy tak, jakby znała mnie od lat

Kiedy jest mi źle, opowiada różne dziwne historie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korków nie też nie widziałem lecz nawiedzonych TIRowców pchających się w górę 20 km/h powodując zator za sobą.

2008r- Chorwacja 3900km / 2011r- Bułgaria 4500km

2012r- Alpy i Wenecja 3200km / 2013r- Istria 2600km

2014r- Albania 5000km / 2015r- Montenegro 3500km

2016r- Rumunia 3000km

http://www.motoholik.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...