Skocz do zawartości

Żywica + mata szklana


niwy
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Starałem się jak mogłem. Otwory zalepione i żywica schnie. Wydaje mi się że dodałem za mało utwardzacza bo po 24 godzinach jak zszedłem do piwnicy zobaczyć rezultaty to jeszcze się klei. W piwnicy nie jest zimno, temp ciut niżej pokojowa. Ile to może schnąć ? :)

 

Po 24h powinno być już dawno twarde. Której żywicy w końcu użyłeś...

 

z tego co zrozumialem w angielskim holendra :P to z jednej strony jest warstwa maty i zywica a z drugiej juz grubiej nakladane dla usztywnienia calosci, wiec pewnie ze dwie warstwy

 

ja chcialem te 2 elementy pospawac spawarka do plastikow ale okazalo sie ze sa z innych materialow :(

 

Ja bym po prostu "zdarł" ten stary podkład, "poszlifował" te elementy papierem ściernmu aby żywica lepiej trzymała i położył dwie/trzy warstwy maty szklanej i zobaczył jak wyjdzie. Gorzej nie będzie... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak nie mam opalarki?

i co zrobić jeżeli okaże się że dodałem za mało? będzie schło dłużej?

 

Tak będzie schnąć dłużej, ale powinno wyschnąć.

Chyba, że masz bardzo lipną żywicę i dałeś naprawde za mało utwardzacza to może dlugo się tak kleić.

Cierpliwie czekaj:) :clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to w koncu ktora zywica bedzie lepsza, epoksydowa czy poliestrow ??

 

bo jak widze na allegro zesztawy naprawcze to wszystkie sa z poliestrowa, a epoksydowa jest tylko budowlana

 

a potem czym wyrownac, zrobic plynne przejscie z elementu na element ?? jakas szpachla czy cos innego ??

 

W pierwszym odruchu miałem wywalić Twoje posty na śmietnik bo wcinasz się w temat kolegi "niwy" jak stringi między półdupki.

Założyciel tego tematu chce wypełnić zbyteczne otwory w elemencie z włókna szklanego wypełnionego żywicą epoksydową a Ty chcesz połączyć oryginalne elementy wykonane metodą wtrysku z ABS lub innego tworzywa sztucznego. Pytasz która żywica będzie lepsza do Twojej naprawy to Ci odpowiem ŻADNA żywica.

Załóż osobny temat i zapytaj na forum jak to naprawić.

Człowiek mądrzeje z wiekiem i zwykle jest to wieko od trumny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko cacy qurim, tylko jakby tak było jak piszesz poniżej:

 

To żaden szybowiec ani żadna łódka żaglowa by ani dnia nie wytrzymała. Żywica MUSI dobrze przesiąknąć przez matę, inaczej można całość wywalić. Nie to żebym ja się znał, ale mój padre był ostatnią kontrolą techniczną m.in. w fabryce szybowców i coś tam na ten temat mi tłumaczył.

 

Jest istotne żeby dobrze przygotować brzegi starego materiału, tj, wyczyścić, zmatowić i odtłuścić, coby żywica dobrze złapała.

 

Spoko. Źle skonstruowałem wypowiedź bo pisałem na szybko. Żywica musi być nasiąknięta dokładnie ale nie może być "przelana" tak że nadmiar spływa bokiem lub włókno pływa w żywicy.

 

A co do rodzaju żywic, firma w której wyuczyłem się tych sztuczek korzysta z poliestrowych żywic, a produkty robi nie byle jakie bo większość dla Niemcowni idzie i dla przemysłu gdzie nie ma dróg na skróty.

http://www.polimer-termoformowanie.com/226,l1.html

 

Ja akurat "trzymałem łapę" na produkcji elementów do niemieckich ambulansów i więźniarek, oraz elementy do polskich autobusów. Robiliśmy elementy prawie całego nadwozia do tych autobusów z linku poniżej, wszystko czyli nawet kołpaki i dach. :biggrin: Tylko drzwi nie robiliśmy.

http://web.pkskonin.pl/obraz_autobusy/20-foto1.jpg

Edytowane przez qurim

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dales za malo utwardzacza i po kilku dniach dalej sie klei to poprostu nie zwiąże i tyle, trzeba bedzie rwac i robic dobrze od nowa.

jak nie masz opalarki do mocna szuszarka do wlosow ( pewne cieplo wytwarza ale trzeba blisko trzymac i dosc dlugo)

Edytowane przez kuraś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech. Niestety dziś zszedłem zobaczyć jak tam żywica.. niestety się klei.. ale tylko w niektórych miejscach. Mata w miejscu zalepianego otworu nie jest twarda, tylko trochę zesztywniała. Spróbuję trochę potrzymać przy np: kaloryferze albo na nim najlepiej. Ale pewnie i tak już coś schrzaniłem :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuj.Zawsze żywica się klei na powierzchni.Jak zaczniesz obróbkę

to przestanie.Kaloryfer też pomoże.Cierpliwości.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jakaś lipa wyszła. :biggrin: Przeczytałeś dokładnie instrukcję zestawu co i jak? Dobrze wymieszałeś żywicę z utwardzaczem? Jaki utwardzacz był? W tubie czy płynny? Mieszanie jest baaaardzo ważne, długo mieszać trzeba i dokładnie. Weź jakiś termometr do piwnicy i sprawdź jaka temp. tam jest. Poniżej 20*C nie warto w ogóle się babrać, chyba że od początku będziesz stał nad tym z suszarką (opalarka za mocna, może zapalić mokry laminat) to powinno wyschnąć w kilkadziesiąt minut. Jeśli masz to cały czas mokre to zdejmij jeśli się jeszcze da i rób od nowa, daj więcej utwardzacza. Jeśli nie wyschło przez dzień czy dwa to nie wiadomo czy wyschnie do wiosny, bo takie przypadki też miałem.

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy dobrze dałem utwardzacza... nie mam miarki w oczach. Mieszałem dość długo. Utwardzacz był w tubie. Kolor czerwony i raczej o konsystencji pasty do zębów. A kleiłem w domu.. do piwnicy zniosłem dopiero jak mnie głowa od smrodu zaczęła boleć :/ no nic. jutro powtórka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuj.Zawsze żywica się klei na powierzchni.Jak zaczniesz obróbkę

to przestanie.

 

Dópa! :biggrin: Wyschnięty laminat jest suchy (oczywiście) i gładki, nie klejący. Jeśli "wysuszony" nadal się klei to znaczy że najprawdopodobniej zje***eś coś w procesie laminowania.

 

Laminaty które robiłem, na hali w której było ok.10-15*C zimą musiałem robić na 2,5-3% mieszance żeby w ogóle wyschły w ciągu jednej zmiany. A była to robota głupiego bo po wymieszaniu na takim stopniu żywica szybko zmieniała kolory jeszcze we wiadrze więc trzeba było się ogarniać szybko z laminowaniem, a jak już była we formie to schła 3-4h, w porównaniu do 20min przy 25*C. Problem jest taki że stosunek utwardzacza to trudna zabawa. Jeśli dasz za dużo (wspomniane 3% przy 20*C to laminat bardzo będzie się grzał i odkształci się w formie, co dyskwalifikuje wyprodukowany element od razu po wyjęciu z formy (no chyba że idzie na polski rynek to można go puścić do ludzi :biggrin: ).

 

MotorcycleStorehouse Dealer.

Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

 

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...