Skocz do zawartości

Leasing - koszty, VAT


Rekomendowane odpowiedzi

Korekta VAT od paliwa do napędu motocykla

 

Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuję motocykl. Dotychczas nie odliczałem podatku naliczonego od paliwa zużywanego do napędu tego pojazdu. Czy w świetle najnowszych interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądowych mogę skorygować ten nieodliczony VAT?

 

Prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów uzależnione jest przede wszystkim od związku tych zakupów z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem związek ten jest pierwszym z argumentów przemawiających za prawem do odliczenia podatku naliczonego.

 

Ustawodawca określił również szereg zakazów, bądź ograniczeń prawa do odliczenia VAT naliczonego. Jedno z istotniejszych wyłączeń z prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczy nabywania samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych określonych w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT.

 

Jeszcze do niedawna spór dotyczący prawa do odliczania podatku naliczonego od zakupu i eksploatacji motocykla rozstrzygany w świetle tego właśnie przepisu.

 

Stanowi on, iż w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z pewnymi wyłączeniami) kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

 

Aby rozstrzygnąć kwestię odliczania podatku naliczonego przy nabyciu paliwa do napędu motocykla używanego dla potrzeb prowadzonej działalności, analizowano zatem, czy w świetle powołanych wyżej przepisów motocykl uznać można za pojazd samochodowy. Niestety, przepisy ustawy o VAT nie zawierają odpowiedniego odesłania w tym zakresie do innych ustaw. W większości przypadków organy podatkowe rozstrzygając tę kwestię, powoływały się na przepisy ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.).

 

Zgodnie z definicją określoną w art. 2 pkt 33 ww. ustawy, „pojazd samochodowy” to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. W punkcie 45 ww. przepisu wskazano, że „motocykl” jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowym.

 

W związku z tym jeszcze do niedawna organy podatkowe przyjmowały, że motocykl należy uznać za pojazd samochodowy, o którym mowa w przepisie art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, co uniemożliwiało odliczanie VAT od nabycia i eksploatacji tych pojazdów.

 

Odmienne stanowisko przedstawił w tej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny, który w wyroku z dnia 27 sierpnia 2008 r., sygn. akt I FSK 983/07, oddalił skargę kasacyjną Dyrektora Izby Skarbowej w Gliwicach złożoną na wyrok WSA w Gliwicach z dnia 28 marca 2007 r., sygn. akt III SA/Gl 608/. Sąd w uzasadnieniu wyroku podkreślił przede wszystkim, że wszelkie obciążenia czy ograniczenia podatkowe muszą wynikać w konkretnej normy prawnej i niedopuszczalna jest w tym przypadku jakakolwiek wykładnia rozszerzająca. W świetle powyższego Sąd powołując się na Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wskazał, że objęte oznaczeniem 35.4 motocykle o różnej pojemności i rodzaju silnika zostały ujęte jako kategoria „pozostały sprzęt transportowy”, któremu nie podlegają ani samochody osobowe ani też pojazdy samochodowe. Dlatego też - zdaniem Sądu - w odniesieniu do motocykli nie mogą mieć zastosowania regulacje powołanego na wstępie przepisu art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, które dotyczą wyłącznie samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych.

 

Ostatecznie spór zakończony został wskutek orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2008 r., sygn. C-414/07 Magoora sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie. ETS w wyroku tym orzekł, że wprowadzone przez Polskę z dniem 1 maja 2004 r. rozszerzenie ograniczenia w odliczaniu podatku VAT od samochodów osobowych używanych przez podatników, jak i podatku VAT od paliwa do tych samochodów jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

 

Ponieważ zaś przed 1 maja 2004 r. polski ustawodawca nie przewidywał ograniczenia w odliczaniu VAT od nabycia i eksploatacji motocykli używanych do działalności opodatkowanej, zatem - w myśl cytowanego wyroku ETS - nie było możliwe rozszerzenie takiego ograniczenia na motocykle od 1 maja 2004 r.

 

Uwaga

 

Podatnik nabywający motocykl i użytkujący go do działalności opodatkowanej ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jeśli z tego prawa dotychczas nie korzystał z uwagi na jednolitą niekorzystną linię interpretacyjną prezentowaną przez organy podatkowe, to obecnie ma prawo do skorygowania nieodliczonego VAT.

 

Podobne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2009 r. nr ILPP2/443-360/09-2/MR, w której stwierdził m.in.: „(…) Wnioskodawca po dniu 1 maja 2004 r. ma prawo do odliczania podatku VAT od zakupu motocykli, o których mowa we wniosku oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jednakże z uwzględnieniem zapisu art. 25 ust. 1 pkt 2 oraz art. 25 ust. 1 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r. Oznacza to, że Zainteresowany nie mógłby zastosować obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego do zakupu samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg jak również paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do ich napędu. Jednak jak wykazano wcześniej motocykl nie jest samochodem osobowym ani też innym samochodem o ładowności do 500 kg, a zatem wyłączenia art. 25 go nie obejmują.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, co do zasady, powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18 (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy). (…)”

Edytowane przez Hun996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy od 1 maja 2004 r. można było odliczać VAT od paliwa do motocykli

 

Chociaż zgodnie z przepisem art. 2 pkt 33 Prawa o ruchu drogowym motocykl jest pojazdem samochodowym, jednak nie obejmowały go ograniczenia obowiązujące od 1 maja 2004 r. przy odliczaniu VAT od jego nabycia oraz od nabycia paliwa do niego.Tak wynika z wyroku WSA w Warszawie z 8 czerwca 2009 r., sygn. akt III SA/Wa 680/09.

 

Jak wynika z powyższych definicji pojęcie ładowności łączy się nierozerwalnie z tymi pojazdami samochodowymi, które przeznaczone są ze swej istoty, konstrukcji do przewozu ładunków. Są to oczywiście samochody ciężarowe lub ciężarowo-osobowe. I dla tych samochodów parametr ten jest określany w dokumentach takich jak przykładowo homologacja, czy dowód rejestracyjny pojazdu.

 

A więc jeśli chodzi o interpretowany przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym w dacie wydania decyzji, stwierdzić należy, że dotyczy on samochodów osobowych oraz tych pojazdów samochodowych, które mają określoną ładowność, bo konstrukcyjnie są przeznaczone do przewozu ładunków. W odniesieniu do pojazdów samochodowych przeznaczonych do przewozu ładunków ograniczenie przewidziane w tym przepisie będzie występowało lub nie, w zależności od wielkości dopuszczalnej ładowności wyliczonej według wspomnianego wzoru. Zaś jak chodzi o motocykle, to nie mieszczą się one w zakresie przedmiotowym tego przepisu, gdyż nie mają one określonej dopuszczalnej ładowności, jako pojazdy niesłużące do przewozu ładunków, tak jak i samochody osobowe, które jednak w omawianym przepisie zostały wymienione. Inaczej rzecz ujmując, chociaż zgodnie z przepisem art. 2 pkt 33 Prawa o ruchu drogowym motocykl jest pojazdem samochodowym, to jednak nie dotyczy go przepis art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie spełnia zawartego w tym pojęciu kryterium posiadania ładowności.

 

STANOWISKO INNYCH SĄDÓW

 

Stanowiska sądów jest jednolite. Uznają one, że ograniczenia w odliczeniu VAT obowiązujące od 1 maja 2004 r. nie dotyczyły motocykli.

 

STANOWISKO ORGANÓW PODATKOWYCH

 

Po wyroku ETS w sprawie Magoora również urzędy skarbowe przyznają, że od 1 maja 2004 r. podatników nie obowiązywały ograniczenia w odliczeniu VAT

Edytowane przez Hun996
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

czy coś się ostanio zmienioło z odliczeniem VAT przy zakupie motocykla?

Własnie przymierzam sie do zakupu uzywanego motocykla (ale od firmy dostane fakure z wyszczegolnionym podatkiem VAt 22%) za kwote brutto ok 20000zł. czyli kwota vat to ok 3600zł.

 

Mozna odpisywać cale 3600zl?

 

Druga sprawa to jednorazowa amortyzacja....

 

Prowadzę DG która wystartowała w lipcu 2009. Napotkałem interpretacje że można dokonać jednorazowej amortyzacji:

http://www.biurorachunkowe-silver.pl/index...okumenty&id=218

 

Jednorazowa amortyzacja

 

Przedsiębiorcy zamierzający kupić motocykl chętnie zaliczyliby go od razu do

kosztów, korzystając z jednorazowej amortyzacji uregulowanej w art. 22k ust.

7 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem podatnicy w roku podatkowym, w

którym rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej, oraz mali podatnicy

mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej

środków trwałych zaliczonych do grupy 3 - 8 klasyfikacji, z wyłączeniem

samochodów osobowych, w roku podatkowym, w którym środki te zostały

wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i

prawnych. W ten sposób można zaliczyć do kosztów nawet równowartość 50 000

euro.

 

Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 20

lutego 2009 r. (IPPB1/415-1392/08-2/AM).

 

Potwierdziła ona, że przedsiębiorca spełniający kryteria małego podatnika

może dokonać jednorazowej amortyzacji motocykla. To dlatego, że zdaniem izby

skarbowej wyłączenie zawarte w tym przepisie dotyczy tylko samochodów

osobowych z poz. 741 Klasyfikacji Środków Trwałych. Tymczasem motocykle

wymienione są w poz. 740.

 

 

Aktualne to?

Edytowane przez michals
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

czy coś się ostanio zmienioło z odliczeniem VAT przy zakupie motocykla?

Własnie przymierzam sie do zakupu uzywanego motocykla (ale od firmy dostane fakure z wyszczegolnionym podatkiem VAt 22%) za kwote brutto ok 20000zł. czyli kwota vat to ok 3600zł.

 

Mozna odpisywać cale 3600zl?

 

Druga sprawa to jednorazowa amortyzacja....

 

Prowadzę DG która wystartowała w lipcu 2009. Napotkałem interpretacje że można dokonać jednorazowej amortyzacji:

http://www.biurorachunkowe-silver.pl/index...okumenty&id=218

Aktualne to?

 

Jednorazowa amortyzacja jest aktualna. :icon_biggrin:

Sam skorzystałem w lutym :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Motocykl nie jest samochodem osobowym, ani też innym samochodem o ładowności do 500 kg. W związku z tym podatnik ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu motocykla oraz paliwa wykorzystywanego do jego napędu. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 01.04.2010 r. nr IPPP2/443-86/10-2/MM.

 

Szczegóły:

http://msp.money.pl/akty_prawne/interpreta...1164,78773.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...

Witam!

 

Leasing nie jest drogi i można na nim dobrze wyjść jak się weźmie motocykl na firmę.

 

Niestety ustawa z 16 grudnia 2010, o której wszyscy pewnie słyszeli, że likwiduje kratki, zahaczyła też o motocykle. Na dziś można odliczyć tylko 60 % podatku VAT i nie można odliczać VAT od paliwa. Jeśli ktoś jest zainteresowany to więcej o to zapraszam tutaj: leasing motocykla w 2011

 

MAis

 

Ps. Od motoroweru (skutery np., ale nie Suzuki Burgman ;-) ) można VAT od liczyć ;-). Na komunię jak znalazł ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Krótka historia z Pekao Leasing. Nowy motocykl, opłata wstępna 5000, szkoda nie z mojej winy, kasacja, ubezpieczenie wypłaca całą kwotę na jaką był ubezpieczony motocykl firmie Pekao Leasing, opłata wstępna i to co zostało wpłacone nie podlega rozliczeniu czyli zgodnie z Ogólnymi Warunkami Leasingu przepada :( czyli ja jako lesingobiorca wpłacający kasę nie dostaję nic a leasingodawca dostaje całą kwotę równą wartości nowego motocykla plus to co wpłaciłem wcześniej, czyli dostaje więcej niż kosztował motocykl.

Warto o tym wiedzieć decydując się na leasing, im więcej rat zapłaconych tym większa strata dla użytkownika. Pozostają jeszcze inne historie które utrudniają życie np. sposób wyceny pozostałości, transport uszkodzonego motocykla, opłaty parkingowe, sprzedaż i odbiór pozostałości które nie są moje ale ja muszę się nimi zajmować.

Niby wszystko jest w warunkach leasingu i nic nie powinno dziwić ale nikt o tym wcześniej nie myśli/mówi a niesmak pozostaje.

Na logikę to firma lesingowa nadwyżkę którą uzyskała ponad te koszty które poniosła powinna przekazać leasingobiorcy jednak dla Pekao Leasing nadwyżka nie podlega rozliczeniu czyli to jest ich dodatkowy zarobek.

Nie wiem jak to jest przy zwykłym kredycie ? ale naiwnie myślę, że lepiej. Może inne firmy leasingowe rozliczają to inaczej ?

pozdrawiam adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Drogie Koleżanki i Koledzy!

W związku z tym, że niedawno straciłam pracę i nie bardzo mogę znaleźć w dotychczasowej branży, postanowiłam zająć się czymś innym. Wybrałam ubezpieczenia w firmie Allianz oraz leasing i kredyty w firmie LeasingExperts (oferta 15 banków). Gdyby ktoś potrzebował ubezpieczyć motocykl, samochód, mieszkanie, firmę, dziecko czy życie lub zakupić w kredycie/leasingu cokolwiek - zapraszam!

 

Leasing Kredyty Ubezpieczenia

504 862 057

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Krótka historia z Pekao Leasing. Nowy motocykl, opłata wstępna 5000, szkoda nie z mojej winy, kasacja, ubezpieczenie wypłaca całą kwotę na jaką był ubezpieczony motocykl firmie Pekao Leasing, opłata wstępna i to co zostało wpłacone nie podlega rozliczeniu czyli zgodnie z Ogólnymi Warunkami Leasingu przepada :( czyli ja jako lesingobiorca wpłacający kasę nie dostaję nic a leasingodawca dostaje całą kwotę równą wartości nowego motocykla plus to co wpłaciłem wcześniej, czyli dostaje więcej niż kosztował motocykl.

Warto o tym wiedzieć decydując się na leasing, im więcej rat zapłaconych tym większa strata dla użytkownika. Pozostają jeszcze inne historie które utrudniają życie np. sposób wyceny pozostałości, transport uszkodzonego motocykla, opłaty parkingowe, sprzedaż i odbiór pozostałości które nie są moje ale ja muszę się nimi zajmować.

Niby wszystko jest w warunkach leasingu i nic nie powinno dziwić ale nikt o tym wcześniej nie myśli/mówi a niesmak pozostaje.

Na logikę to firma lesingowa nadwyżkę którą uzyskała ponad te koszty które poniosła powinna przekazać leasingobiorcy jednak dla Pekao Leasing nadwyżka nie podlega rozliczeniu czyli to jest ich dodatkowy zarobek.

Nie wiem jak to jest przy zwykłym kredycie ? ale naiwnie myślę, że lepiej. Może inne firmy leasingowe rozliczają to inaczej ?

pozdrawiam adam

 

Jeśli leasingodawca dysponuje nadwyżką nad sumą zapłaconych rat a wartością odszkodowania to winien to nadwyżkę zwrócić leasigobiorcy. Możliwe jest iż firma ubezpieczeniowa wypłaciła niższą wartość (wycena niższa niż suma rat do spłaty) dlatego też opłata wstępna czy też zapłacone raty nie wystarczyły bądź starczyło "na styk" na pokrycie pozostałości zobowiązania pomniejszonego o zysk leasingodawcy. Jeśli suma odszkodowania, opłaty wstępnej i wpłaconych rat jest niższa niż całkowita kwota zobowiązania leasingobiorca będzie zmuszony do zapłaty tej różnicy.

 

Z tego co wiem mam to zapisane w umowie leasingu motocykla właśnie w Pekao Leasing.

SUPPORT 18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koleżanki i Koledzy Motonici!

 

Informacyjnie:

 

Zajmuję się leasingiem od 7 lat. Gdyby ktoś był zainteresowany, służę posiadanymi w tym temacie informacjami.

Nie sprzedaję oferty, tylko dzielę się wiedzą.

 

LwG! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ustawodawca pominął wymóg określenia ładowności pojazdów

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy o VAT

TEZA Polskie przepisy w zakresie ograniczenia prawa do odliczenia VAT od motocykla mogą naruszać przepisy unijne.

STAN FAKTYCZNY Skarżącym był podatnik, który wystąpił o indywidualną interpretację podatkową. Chciał wiedzieć, czy może w całości odliczyć VAT naliczony z tytułu wydatków na zakup motocykla wykorzystywanego do działalności gospodarczej oraz paliwa do jego napędu. Chodziło o przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) oraz ustawy zmieniającej tę ustawę z 16 grudnia 2010 r. (Dz.U. nr 247, poz. 1652 z późn. zm.), obowiązujące w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.

UZASADNIENIE Podatnik uważał, że może odliczyć cały VAT. Minister finansów w zaskarżonej interpretacji nie zgodził się z tym stanowiskiem. Wskazał, że zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy zmieniającej ustawę o VAT do 31 grudnia 2012 r., w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze – nie więcej niż 6 tys. zł. Minister wskazał, że nie przysługuje skarżącemu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia paliwa do tych pojazdów. Powołując się na przepisy ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.), stwierdził, że motocykl jest pojazdem samochodowym, o którym mowa w art. 2 tej ustawy. W konsekwencji, jeśli skarżący wykorzystuje go do działalności opodatkowanej, to będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia 60 proc. kwoty podatku naliczonego z tytułu nabycia motocykla. Nie będzie mógł jednak w ogóle odliczyć VAT od paliwa do napędu motoru.

Podatnik w skardze powołał się na art. 1 decyzji wykonawczej Rady z 27 września 2010 r. upoważniającej Polskę do wprowadzenia szczególnego środka stanowiącego odstępstwo od art. 26 ust. 1 lit. a i art. 168 dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 256/24). Zgodnie z nim Polska została uprawniona do ograniczenia do 60 proc. prawa do odliczenia VAT należnego z tytułu zakupu pojazdów silnikowych innych niż pojazdy osobowe, do maksymalnej kwoty 6 tys. zł. Zgodnie z akapitem 2 tego artykułu Polska została uprawniona do ograniczenia prawa do odliczenia podatku naliczonego w odniesieniu do pojazdów silnikowych, które łącznie spełniają dwa warunki: ich dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg oraz ich dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Polski ustawodawca we wprowadzonych od 1 stycznia 2011 r. przepisach zupełnie pominął kryterium ładowności. Pełnomocnik skarżącego twierdziła, że motocykle nie mają określonej ładowności, dlatego polskie przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2011 r. odnośnie do motocykli wykraczają poza kompetencje nadane Polsce decyzją Rady oraz naruszają unijną klauzulę stand still. Zatem należy zastosować przepisy ustawy o VAT z 1993 r. Na ich podstawie podatnikowi powinno przysługiwać pełne prawo do odliczenia podatku.

Sąd uchylił interpretację ministra. Zgodził się ze skarżącym, że ustawodawca w obowiązujących od 1 stycznia 2011 r. przepisach wbrew treści decyzji Rady pominął kryterium ładowności. Stwierdził też, że motocykle, nawet jeżeli mają określoną ładowność, to jest ona mniejsza niż 500 kg. W związku z tym doszedł do wniosku, że istnieje prawdopodobieństwo, że polskie przepisy naruszają unijną klauzulę stand still. Uznał jednak, że to minister finansów powinien przeanalizować to zagadnienie i wydać kolejną interpretację.

Wyrok WSA w Bydgoszczy z 8 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Bd 288/12, nieprawomocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...