Jump to content

kakmar

Forumowicze
 • Content Count

  677
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  7

kakmar last won the day on October 7

kakmar had the most liked content!

Community Reputation

46 Neutralny

About kakmar

 • Rank
  KANDYDAT NA MOTONITĘ - czyściciel nagaru
 • Birthday 06/24/1973

Informacje profilowe

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Stoke Gifford

Osobiste

 • Motocykl
  stary brzydki nudny
 • Płeć
  Mężczyzna

Metody kontaktu

 • Strona www
  http://

Recent Profile Visitors

571 profile views
 1. Pierwsze pytanie jest jak najbardziej poważne. Rozumiem że się nie zgadzasz, możesz więc zaproponować lepszą alternatywę, tylko poproszę jakąś o której wiemy że działa, nie teoretyczny model. Z mojego rozumienia świata wynika wprost, że nie ma lepszego systemu, generalnie dla wszystkich, w tym najbiedniejszych. Oczywiście przy założeniu, w że dobre dla ludzi jest zmniejszanie liczby biednych, oraz że posługujemy się absolutnymi a nie relatywnymi miarami. I z góry wyjaśniam, jeśli porównać kogoś kto ma 2 domy 3 auta, jacht i planuje kupić mały samolot to w porównaniu z innym mieszkającym w przyczepie i posiadającym jedno stare auto i żywiącym się z food stamps albo banków żywności, to mamy olbrzymią nierówność dochodów. Tyle że ten drugi pracuję dorywczo, czasem, jak akurat nie pije. Tyle że w kapitaliźmie ten 2 ma nadal znacznie wyższy poziom życia niż miałby w socjalizmie. Z tym co napisałeś o socjalizmie się generalnie zgadzam i nie ma co się pastwić nad tą potworną utopią. Chyba że ktoś chce się udowadniać że mordowanie ludzi leży w ich najlepszym interesie. -- Ups, się czy to wysłało?
 2. kakmar

  Uwaga wirus!

  Pisali o tym od początku, wirus nie jest jednorodny, w trakcie epidemii zawsze reprezentacja wersji bardziej śmiertelnych się zmniejsza, bo zakażeni częściej umierają. Podczas gdy te mniej śmiertelne i bardziej zakaźne się popularyzują. Dotyczy to każdej epidemii. Chyba nawet tu pisałem, o tym już pisałem. -- Ups, się czy to wysłało?
 3. kakmar

  Uwaga wirus!

  Robert, Ty zdaje się mieszkasz w CA najbardziej błękitnym z niebieskich, macie socjal, wysokie podatki, w przyszłym roku mają wam znowu podnieść, żeby wspierać progresywny postęp i więcej strzykawek na ulicy dla bezdomnych w LA i SF. Tak przynajmniej słyszałem, od paru takich co się właśnie przeprowadzają do TX. Trochę się dziwię, że największym twoim zmartwieniem jest polska polityka. -- Ups, się czy to wysłało?
 4. Ok, to teraz jak mam pytanie. Dlaczego kapitalizm jest najlepszym znanym ustrojem dla biednych, i dlaczego komunizm jest największym zagrożeniem dla przetrwania gatunku? Poproszę o uzasadnienie w oparciu o fakty i dane dla których podajemy źródła. -- Ups, się czy to wysłało?
 5. Adam, wybacz, nie jestem w stanie opisywać, nawet w skrócie historii zdobycia władzy przez bolszewików. Polecam te 3 książki Pipesa, naprawdę dobra lektura. Zauważ że były 2 rewolucje 1905 i 1917r oraz zamach stanu i wojna domowa. W międzyczasie wojna Rosji z Japonią, przegrana i 1WS, zakończona oddaniem Niemcom tego co chcieli, a oddali bolszewicy. Rosja upadła nie przez komunistów tylko dlatego że była fatalnie zarządzana. Komuniści praktycznie zajęli upadłe państwo, a raczej jego resztki. Były wybory i bolszewicy ich nie wygrali, przejęli władzę przemocą. Wprowadzili terror, wybuchały bunty jak np. marynarzy w Krąsztadzie kończone masakrami. Nie było też Białych jako jednej zorganizowanej siły, były różne bandy walczące bez ładu, składu i planu. Wreszcie interwencje, to były śmieszne siły bez lokalnego wsparcia. Japonia wzięła co chciała, GB też i było po wojnie zajęte. Wszyscy mieli w dupie bolszewików w Rosji. -- Ups, się czy to wysłało? To akurat banalnie proste. Sądzę że o wiele lepsze dla nasz wszystkich. Pomimo propagandy która przypisuje wszelkie zdobycze "socjalne" komunistom. Wystarczy porównać poziom życia robotników w socjalistycznym raju USSR i kapitalistycznym USA w latach 60, 70, 80 zeszłego wieku. To według mnie dobry przedział bo nie było już wypaczeń Stalina i jednocześnie hydra jeszcze nie zdechła. -- Ups, się czy to wysłało?
 6. Marx z Engelsem napisali manifest komunistyczny w połowie XIXw, który stał się biblią komunistów. Manifest opiera się na założeniach, które analizuje bez użycia logiki i z tych założeń wyciąga wnioski. Np, zakłada istnienie klas społecznych, tożsamość tych klas oraz wspólne cele, walkę klas, deficyt zasobów i walkę o zasoby, definiuje od nowa pojęcia sprawiedliwości, prawdy. Dosłownie zaleca eksterminacje jednych dla dobra innych, na podstawie wcześniej zdefiniowanej przynależności klasowej. Definiuje na nowo sposób opisu rzeczywistości, prawa jednostki, a właściwie ich brak, oraz dialektykę która ma zastąpić logikę i uzasadnić konieczność wprowadzenia tyranii. Tym razem proletariatu... To samo dotyczy dyskusji i nazywania rzeczy. Charakterystyczne jest, że wszelkie te brednie mają sprawiać wrażenie naukowo udowodnionych twierdzeń. Ogólnie kawał gówna, ale polecam, zwłasza że można odnaleźć podobne metody w dzisiejszych mediach, a nawet w dyskusji tu na forum. I mimo to, nigdy nie udało się komunistom zdobyć poparcia większości. Rewolucja w Rosji to nie był oddolny ruch społeczny, jak chcą to przedstawić komuniści. Zainteresowanym polecam trylogię rosyjską, Richarda Pipesa, Rosja carów, Rewolucja i Rosja bolszewików. Potem, zwłasza po 2WS eksport rewolucji był już łatwiejszy. Sowieci albo zajęli albo starali się za pomocą bojówek zajmować kolejne kraje. Oczywiście przedstawiając terrorystów jako bojowników o wolności, tam gdzie się im udało zamiast wolności poddani dostawali obóz pracy albo masowy grób. Niestety upadek Sowietów nie spowodował końca komunizmu. Nadal jest wielu którzy chcą rozwiązywać własne problemy za pomocą zniszczenia cywilizacji jaką znamy. Nie wiem z czego to wynika. Wiem że jako gatunek jesteśmy zdolni do abstrakcyjnego myślenia, tyle że abstrakcyjne nie równa się logiczne. Stąd mamy tendencję do preferowania magicznych metod i obwiniania innych za własne niepowodzenia. Adam, mam nadzieję że odpowiedziałem na twoje pytanie. Mam też nadzieję że ktokolwiek jeszcze to przeczytał i zainteresował się tematem. Polecam poczytać, np to co pisał Orwell w czasach gdy komunizm był w okresie swojej świetności i maksimum propagandy budzi mój wielki respekt dla jego przenikliwości. The road to Wigan Pier, jest bardzo nudna ale bardzo dobrze opisuje jak wyglądało życie w rozwiniętym kapitalizmie przed 2WS. Oczywiście polecam A. Sołżenicyna, Archipelag gułag. Tym którzy chcą więcej polecam F. A. Hayek, jego prace odnoszą się generalnie do wolności osobistej i ekonomicznej, komunizmie oraz filozofii i historii idei, ale też Keynesa i jego konceptu interwencji państwa w gospodarkę na kredyt, czyli new deal. Tyle, koniec. -- Ups, się czy to wysłało?
 7. kakmar

  Uwaga wirus!

  Działają na oślep, bo skąd mają wiedzieć jak ludzie zareagują na dane regulacje i jaki to w efekcie będzie miało skutek. W dodatku, nadal jest wiele sprzecznych informacji samej zarazie i jeszcze więcej jak sobie z nią radzić. -- Ups, się czy to wysłało?
 8. Wracając do tematu, dlaczego komunistyczna propaganda uzyskała poparcie. Zawsze jest tak że jednym się wiedzie lepiej, innym gorzej. Głównie dlatego że ci którym się wiedzie gorzej, nigdy nie zrobili nic naprawdę produktywnego, żeby swój los poprawić. Ktoś ich zagonił do szkoły, potem do pracy, od zawsze robią tylko tyle ile muszą. Całe życie są ofiarami opresji. Szczęśliwi są jak im się udaje, udawać że coś robią. Takich typów jest najwięcej. Teraz przychodzą do nich komuniści i mówią, wiecie co, popatrzcie na tamtych którym jest lepiej, oni wcale nie są lepsi, mają lepiej bo wam zabierają, bo was krzywdzą. Tych którym jest lepiej jest zawsze niewielu. Ciężko pracują, mają farta, albo bogatych rodziców i tyle rozumy żeby szansy nie zmarnować, w przeciwieństwie do Marxa i Engelsa. Więc, powtarzają komuniści, nie dajcie się wykorzystać, zabierzcie co wasze, was jest więcej, pod naszym światłym przywództwem zrobimy raj na ziemi. Raj robotników, musicie tylko nas poprzeć, my wiemy jak pozabijać oprawców, jak sprawiedliwie podzielić owoce pracy, będzie jak w niebie... -- Ups, się czy to wysłało?
 9. To zależy, gdzie i kiedy, w okresie połowa XVIIIw do połowy XIXw GDP per capita, wzrosło 5x w krajach które doświadczyły rewolucji przemysłowej. To się nigdy wcześniej w historii ludzkości nie zdarzyło. Nie zapominaj że ci ludzie którzy przyszli ze wsi do miasta, przyszli żeby przeżyć, żeby nie głodować. Nie uczciwe jest oceniać z obecnej perspektywy warunki ich życia, dla nas były nieludzkie, ale nie dla nich. Im się poprawiło. Oczywiście z punktu widzenia Marxa było inaczej, musiał się przenieść do wynajmowanego pokoju, on wychowany w domu prawnika, z laską która należała do pruskiej burżuazji... Tymczasem w miastach odbywała się inna rewolucja, robotnicy się bogacili i nienawidzili nowych, którzy właśnie przyszli i chcieli pracować za pół darmo i mieszkać całymi rodzinami w jednym pokoju. (Tak przecież mieli na wsi i tak robi cześć obecnych emigrantów) Drobni rzemieślnicy jeden po drugim tracili swoje firmy, nie mogąc konkurować z coraz tańszą masową produkcją. Bogate, handlowo, rzemieślnicze miasta, stały się centrami, zaczęły je otaczać slumsy, tanich szybko budowanych szeregowych domów dla robotników. Dla nowych była to ziemia obiecana, kibel był nadal na zewnątrz, nie było bierzącej wody, ale było ich stać na jedzenie i węgiel na zimę. Coś zupełnie nowego, domy miały piętro i 2 izby a nie jedna jak na wsiach, w dodatku mieszkała w nim coraz częściej tylko jedna rodzina... Cdn. -- Ups, się czy to wysłało?
 10. Ok, jestem wywołany do tablicy. Temat jest niestety złożony i sporo książek o tym napisano. Ja postaram się najkrócej jak umiem. Jak powstał komunizm? Idea jest bardzo stara, można ją odnaleźć od czasów starożytnych, oświeconego tyrana, itp. Ale wracając do "naszych" czasów, najbardziej mi pasuje koncepcja buntu przeciw "niesprawiedliwości". Generalnie połączenie samouwielbienia, ignorancji, głupoty i poczucia krzywdy, że jestem taki zajebisty, a ciągle mi się nie udaje. To przecież nie moja wina, to system jest zły, gdyby był dobry, to by mnie docenił. Ja doskonale wiem, że gdybym rządził to wszystko byłoby znacznie lepiej. Rewolucja przemysłowa 18 wieku zmieniła zupełnie świat w jakim żyli tamci ludzie, potem 2 w 19w. Ludzie z wsi spokojnej, gdzie paśli świnie swego pana, sami zajadając chwasty, przenieśli się do miast, gdzie musieli się nauczyć żyć i pracować zupełnie inaczej. Szli do miast z nadzieją na lepsze życie, niby dostali znacznie więcej i żyli lepiej, ale widzieli też, że inni mają jeszcze lepiej, o wiele lepiej. W tym czasie pojawiła się nowa grupa, młodzi intelektualiści, dzieci z bogatych domów, np. Prawników, lekarzy czy drobnych posiadaczy ziemskich, ale nie arystokraci. Rodzice ich wysłali na uniwersytety, gdzie mieli zostać prawnikami i lekarzami, w ostateczności inżynierami a oni chcieli być poetami i artystami. Studiowali poezję gotyku, dyskutowali postulaty Hegla, pili dużo i bawili się dobrze, zamiast uczyć się matmy. Cierpieli ze względu na ostracyzm arystokracji, widząc jednocześnie, że tamci wcale nie są od nich lepsi. Gdy kasa od rodziców się kończyła, to cierpieli bardzo, jeszcze bardziej gdy się okazywało, że na karierę na uczelni nie ma co liczyć, a ich twórczość wydrukuje co najwyżej marnie płacąca gazetka dla roboli. Wtedy się zainteresowali kto to właściwie ich czyta i dlaczego tak marnie im płaci. Byli już przekonani o własnej krzywdzie i wielkiej niesprawiedliwości. Byli już zbuntowani przeciwko systemowi, który ich tak bardzo krzywdził i nie doceniał. Ale było ich za mało, teraz znaleźli tłumy roboli na barkach których mieli nadzieję zmienić świat, tak żeby w końcu zająć w nim odpowiednie dla nich miejsce przy korycie. Wystarczyło przekonać tych głupich roboli, jak bardzo są pokrzywdzeni, że będzie im znacznie lepiej, gdy tylko się zbuntują przeciw tym złym fabrykantom i oddadzą władzę jaśnie oświeconym i wiedzącym lepiej. To było coś na czym się doskonale znał Karol Marx, biedny pokrzywdzony, po latach bujania po różnych uniwerkach, niewydarzony poeta i pisarz, bardzo nie chciał klepać bidy pisząc gówniane historyjki do gównianej gazetki... Jak będzie mi się chciało i się spodoba to CDN. -- Ups, się czy to wysłało? Żeby nie zaśmiecać tematu o wirusie. Jak cię zapytam, czy chcesz być piękny, młody i bogaty? To co odpowiesz? Odpowiada ci takie uproszenie, czy będzie cię ciekawić poco mi w zamian twoja dusza? Jeśli dobrze pamiętam, to komuniści nigdzie, nigdy nie doszli do władzy zgodnie z prawem. Najbliżej byli narodowi socjaliści w Rzeszy niemieckiej. Więc co najwyżej dorobili się mniejszościowego poparcia. Do władzy zawsze dochodzili za pomocą wojny, przemocy, trupów, propagandy itp. Ale o tym może będzie w kolejnych odcinkach o genezie komunizmu. Ogólnie polecam, poczytać, historia (w tym ekonomii), filozofia (w tym przyrody) nie gryzą, a można sobie łatwiej potem różne kwestie rozkminić. -- Ups, się czy to wysłało?
 11. kakmar

  Uwaga wirus!

  To chyba dość dobrze Orwell opisał. Chociaż sam wolę bardziej syntetyczny koncept, i polecam F. A. Hayek'a (np: The Road to Serfdom, chyba jest tłumaczenie PL) czy Mises'a. Można się cofnąć wcześniej do F. Bastiat, Co widać i czego nie widać - zabawna nowelka o interwencjoniźmie. Ogólnie temat jest jak dla mnie ciekawy, ale może lepiej, jak jeszcze ktoś chce o tym gadać, to sobie założymy wątek, pt. Forum motocyklistów bawi i uczy, czyli o historii myśli i idei zaczynając od Sokratesa i krytyki demokracji.... -- Ups, się czy to wysłało?
 12. kakmar

  Uwaga wirus!

  Te trupy i krzywdy kapitalizmu są jedynie widoczne w propagandzie komunistów. To jakieś 80~90% poddanych w komunie. Znowu propagandowe bajki. Następne propagandowe bajki, czuję się jak bym czytał Trybunę Ludu. Jasne, nawet pamiętam jak podczas kryzysu lat 80, w dzienniku mówili, że Ludowa Polska wysyła śpiwory dla bezdomnych w NYC. Oczywiście, to social i wysokie podatki, a nie ropa, gaz i sprzedaż surowców 3 Rzeszy za złoto ukradzione m.innymi w PL. Bo to komunizm, generalnie autorytaryzm, wiara w magiczne sposoby i raj na ziemi, są przyczyną naszych problemów. Ja nie jestem fanem Trumpa ale muszę mu uczciwe przyznać, że znacznie mniej kłamie niż konkurencja. -- Ups, się czy to wysłało?
 13. kakmar

  Uwaga wirus!

  Zdziwił bym się, gdybyś się zgodził. Wiem, że tak uczą na kursach zarządzania. Spoko, tylko realia są trochę inne, teoria sobie a historia pokazuje co innego. To autorytarne systemy miały być najlepiej zorganizowane, to komunizm miał "naukowo" wykazane przewagi nad marnotrawiącym zasoby kapitalizmem, to niewolnicza praca miała być najtańsza... I co? I dupa. A świetnie zarządzane korporacje miały być najbardziej efektywne. I co? To samo. Jeśli tylko nie zdołają zablokować regulacjami wolnego rynku to upadają. Są zjadane przez nowe, taka ewolucja. Stare doskonale zarządzane, jest zjadane przez nowe lepsze, gdzie ludziom chce się ciężko pracować a nie tylko pilnować wytycznych organizacji. Problem jest, gdy w imię powszechnej szczęśliwości, wiedzący lepiej blokują tą ewolucję. Co pięknie było widać w komunie, ale też widać w EU, gdzie jak ktoś ma naprawdę dobry pomysł na biznes, to najlepiej żeby założył firmę w USA. Pytanie które zadajesz, o to gdzie powinien się kończyć panstwowy interwencjonizm, jest raczej bez odpowiedzi. Wiemy tylko jak się kończą skrajne przypadki, te zostały przećwiczone. Z jednej mamy stosy trupów z drugiej malejącą grupę "pokrzywdzonych" przez niesprawiedliwy kapitalizm. Praktycznie wszystkie bunty w kapitalizmie wynikały przekonania o niesprawiedliwości, dlaczego jak mam mniej, skoro inni podobni mają więcej. W socjalizmie za to z głodu. Państwo jest potrzebne, żeby gwarantować podstawowe swobody i wolności obywateli. Zwłasza w przypadku konfrontacji obywatela z władzą czy korpo. Władze wybieramy po to, żeby wydawały kasę z podatków na usługi które aktualnie chcemy tak finansować. Nie ma darmowej opieki zdrowotnej czy szkoły, ani straży pożarnej czy policji. Są tylko tacy którzy za to płacą i tacy co nie. To gdzie jest ta sprawiedliwość społeczna? -- Ups, się czy to wysłało?
 14. kakmar

  Uwaga wirus!

  Jezus, widzisz, ja mam problem z tymi co generalnie wiedzą lepiej i chcą wszystkich uszczęśliwić na siłę. Ja wierzę że jesteśmy wystarczająco rozumni, żeby każdy odpowiadał za siebie. Bajki komunistów o sprawiedliwym systemie, który dba o wszystkich kończą się _zawsze_ w zbiorowych grobach i obozach pracy. To co osiągnęliśmy jako cywilizacja, to efekt ciężkiej pracy naszych ojców i wolności zarówno osobistej i gospodarczej. Jeśli chcemy lepszej przyszłości, dla nas i naszych dzieci to musimy dać szansę tym, którzy chcą na nią pracować. Narzekanie na biedę w USA jest niedorzeczne. Posłuchaj może o czym te laski z linka gadają, bo omawiają m.innymi przyczyny "ubóstwa" w USA. Nie ma systemu powszechnej szczęśliwości, to utopia. Wolałbym być biedny w USA niż w Wenezueli, ChRL, RPA czy dowolnym innym socjalistycznie rządzonym raju. Oszukiwanie ludzi że im się coś da, że im się coś należy, jest zwykłym bandytyzmem i zmniejsza szanse na przeżycie nasze cywilizacji. Kapitalizm produkuje, socjalism zabiera i tyle, jak już nie ma komu ukraść to się zaczyna ludożerka. -- Ups, się czy to wysłało?
 15. kakmar

  Uwaga wirus!

  Plebiscyt nad Obama care i tym co o nim myślą wyborcy odbył się 4 lata temu. Trump mówił otwarcie co myśli i zrobi z ACA.Ja nie znam się na US polityce itp. tylko dość często gadam z tymi co tam płacą podatki. Ogólnie nie ma wśród nich entuzjazmu dlatego żeby płacić więcej za własne ubezpieczenie. A ACA doprowadził do tego że kilkaset milionów musiało zapłacić więcej żeby ~15M dostało obiecanke ubezpieczenia, w efekcie w 2019 korzystało 4.1M. Więc było jak zwykle u komunistów, obiecamy wszystkim, czyli zapłacą wszyscy a dostaną nieliczni. -- Ups, się czy to wysłało?
×
×
 • Create New...