Skocz do zawartości

JAK DOCIERAĆ NOWY MOTOR


pawel7
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

witam

niedługo będę składał silnik w mojej xr 600 i czy dobrze by było gdybym na początek zalał olej Orlen Platinum 15w40 samochodowy na dotarcie czy lepiej zalać Castrol edge 0w-30? albo i w ogóle jakiś inny olej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No więc tak. Mój motocykl nie był nowy ale założyłem mu nowy tłok, cylinder no i pierścienie. Zaraz po tym wyruszyłem w krótką przejażdzkę ale jechałem powoli tak że 40km/h żeby się rozeszedł...Po tym prawie codziennie na odcinkach po 5km, 10km, 20km go docierałem(Oczywiście po zapaleniu motocykla zawsze czekam(2-3min) aż się nagrzeje cylinder po tym dopiero ruszam w droge). W trakcie docierania robiłem przygazówki z przepusnicą otwartą na maxa( tak około 1-2km). Robiłem też czasami hamowanie silnikiem - raz mocjsze a raz słabsze a niekiedy bardzo mocne. Po przejechaniu 500km wymieniłem olej. Teraz motor jest już dotarty bo ma już chyba z 1500km przejechane.

 

Czy dotarłem go dobrze? Tego nie wiem ale maszyna chodzi elegancko. Nie dymi - zero dymków z tłumnika. Ogólnie powiedziawszy jestem zadowolony.

Najważniejsze że nie bierze oleju tak jak wcześniej że siwo było na podwórku po dodaniu gazu. Teraz jest indealnie - zero dymka.

 

 

PS. W trakcie docierania jeszcze pod koniec zimy zdarzało mi się stawać o piątej rano i robić te 10km na lodowatym powietrzu. Rozgrzewałem silnik po czym cisnołem na maxa. Czesto robiłem mu też spokojne przejażdzki na zimnym powietrzu.

Edytowane przez samonek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"rozeszedł" :huh:

Po za tym hamowania silnikiem nie dzielimy na mocne i słabe, bo w dużym uproszczeniu zamykasz manetkę i nie dotykasz hamulców. "Przygazówki" na pewno nie były zdrowe dla silnika. Maszyna nie lubi pracować bez obciążenia.

 

Zmierz kompresję, jak jest w zalecanym przedziale to masz dobrze dotarty zestaw tłok-cylinder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przygazówki" na pewno nie były zdrowe dla silnika. Maszyna nie lubi pracować bez obciążenia."

 

Zle mnie zrozumiałeś - robiełm te przegazówki na motorze(próbując osiągnąć V-max ) w czasie jazdy wiec jak nie było obciążenia pytam się ?

Jeżeli pomyślałeś że robiłem przegazówki na postoju to się bardzo mylisz bo ja nigdy czegoś takiego nie robię.

A po za tym motocykl miał czasami mocne hamowanie silnika poprzez trochę za wcześnie wrzucanie trzeciego albo drugiego biegu - ja tak rozumiem mocne hamowanie silnika.

 

Jak by było coś źle to brał by ojej a widać że nie bierzę wiec jest ok.

Edytowane przez samonek4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam! Na dniach będę miał nowy motocykl Yamahe YBR 125. W salonie powiedzieli mi, żebym docierał ją na 2/3 możliwości , czyli ma 10tys obrotów na pograniczu czerwonego pola, a razem 12 tys, więc mam ją kręcić max do 7 tys oraz nie jeździć monotonnie z tą samą liczbą obrotów przez 1000km, później wymiana oleju. Czy takie dotarcie będzie dobre? Jest to mój pierwszy motocykl, którego będę docierał, jeździłem wcześniej simkiem, ale go nie docierałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używaj pełnego zakresu obrotów,nie jeździj z tą samą prędkością obrotową,unikaj jazdy na niskich obrotach z zapiętym wysokim biegiem np,5,6 i wymień olej po przebiegu 60-70 km wraz z filtrem

 

za takie porady powinieneś dostać bana

moderator

Edytowane przez Piotr Dudek

Nie sztuką jest się rozpędzić.
Sztuką jest wyhamować!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym nie robił cudów. 60 kilometrów to zrobisz w pół godziny. Wymieniłbym jak serwis radzi po 1000 i po ptakach. Sam docierałem swoją r6 i zrobiłem ja Bóg przykazał 1000 km nie piłowałem ale równiez nie muliłem sprzeta jeżdziłem normalnie średnio ekonomicznie. Jestem tydzień po serwisie i sobie chwalę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sadze zeby motocykl byl transportowany bez oleju i plynu chlodniczego, raczej jedyna rzecz ktorej nie bedzie to paliwa i akumulatora.

W ksiazce wlasciciela moto, ktora dostaniesz jest napisane jaki olej wlewac i taki napewno jest wlany.

Ja bym zlal olej jaki sie w nim znajduje, zalal mineralnym o polecanej w ksiazce wartosci SAE i przeszedl normalna sekwencje "mocnego" docierania, czyli pierwsza zmiana po 60 km, dalej na mineralny po 300 km znowu zmiana i po tysiacu syntetyk.

Jezdzisz caly czas w miare ostro, czyli ciagniesz na niskich biegach do 3/4 skali obrotow. Pamietaj zeby przy pierwszym uruchomieniu nie stac dlugo na wolnych obrotach, tylko wsiasc i jechac - wolno do rozgrzania silnika, a jak sie rozgrzeje to rura.

 

Adam M.

 

Pan Adam też powinien dostać bana ?

Edytowane przez zikowski

Nie sztuką jest się rozpędzić.
Sztuką jest wyhamować!

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilu uzytkownikow tyle sposobow na docieranie a zlotego srodka nie ma , moim zdaniem w instrukcji obslugi bedzie dokladnie napisane jak powinno przebiegac docieranie silnika w poszczegolnym modelu motocykla i skoro producent podal taka informacje to znaczy ze wedlug niego jest ona najlepsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że według "niego" najlepiej napisać: jeździj jak pipa to będzie git i tralala. Kto zaryzykuje stwierdzenie: "jeździj ostro" w dobie milionowych odszkodowań za zbyt gorącą herbatę w knajpie? :)

Edytowane przez hikor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja swoją SC57B, docierałem mając to w dupie. Musiałem wrócić na fabrycznie zalanym oleju ze Szczecina, przebieg przepałowałem o 200 km, olej wymieniłem, do dziś, ponad 20 tysi na szafie, silnik chodzi jak zły. Po trasie nie szczędziłem sobie, euforia wzięła górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...