Skocz do zawartości

Czy w automatycznych skrzyniach wymienia sie olej ?


Nico
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A co oleje lane w fabryce są sprzedawane jedynie producentom spod lady ;p ?

 

Nie, ale jeśli samochód ma już 18 lat i blisko 400 000 km przebiegu i jeździ bez żadnych usterek to czasami lepiej nic nie ruszać żeby nie pogorszyć.. Ogólnie to era takich samochodów się już skończyła, teraz większość to zwykłe badziewia które z dniem zakończenia gwarancji zaczynają się sypać.. A czasami nawet i w trakcie gwarancji. Podam przykład, Audi A1 1.4 TSI. Samochód nowy z salonu, a łańcuch rozrządu przeżył zaledwie 50 000km..

Edytowane przez mort3n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykanie, prekursorzy automatów mówią tak; jeżeli skrzynia ma pow. 100tyś mil i nigdy nie był wymieniany w niej olej, to tak ma zostać. Pierwsza wymiana przy takim przebiegu, załatwi skrzynię w mig. Natomiast, jezeli olej był regularnie wymieniany, to należy tak dalej czynić. :)

Tez takie opinie slyszalem,i taki przypadek mam w aucie z 2008r., skrzynia Durashift 6 biegowa z trybem sportowym i recznym wybieraniem biegow (podobnie jak w tiptronicu audi) i nakulane ponad 250kkm.

Sprawuje sie bez zarzutu, ale raczej oliwa nie byla wymieniana poniewaz auto caly czas bylo serwisowane w ASO a tam maja takie podejscie do automatow, ze nie trzeba wymieniac oliwy z wiadomych wzgledow. (jak sie z**bie to kupic najlepiej nowa)

Tak wiec jedni gadaja ,ze nie ruszac, ale z drugiej strony dlaczego wymiana oliwy na nowa mialaby zalatwic sprawna skrzynie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiec jedni gadaja ,ze nie ruszac, ale z drugiej strony dlaczego wymiana oliwy na nowa mialaby zalatwic sprawna skrzynie ?

 

Jeżeli przepłukujesz układ i wymieniasz dynamicznie z zachowaniem odpowiedniej procedury to nic się nie stanie, ale gdy wymieniasz w tradycyjny sposób czyli "grawitacyjny" i nie przepłukasz układu z dwa razy to spuszczasz tylko około 50% procent starego oleju do którego dolewasz świeży olej który ma silne właściwości czyszczące i nagle cały syf z dna miski, filtra i wszystkich zakamarków zaczyna się odklejać i wędrować po skrzyni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeżeli przepłukujesz układ i wymieniasz dynamicznie z zachowaniem odpowiedniej procedury to nic się nie stanie, ale gdy wymieniasz w tradycyjny sposób czyli "grawitacyjny" i nie przepłukasz układu z dwa razy to spuszczasz tylko około 50% procent starego oleju do którego dolewasz świeży olej który ma silne właściwości czyszczące i nagle cały syf z dna miski, filtra i wszystkich zakamarków zaczyna się odklejać i wędrować po skrzyni.

Czyli wychodzi na to ,ze jak wymieniac to tylko dynamicznie, a wymiana statyczna bardziej szkodzi niz pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zawsze zastanawiało jak wygląda dynamiczna wymiana oleju, tzn. kiedy wymienia się filtr?

Najpierw świeży olej potem filtr.

 

 

Czyli wychodzi na to ,ze jak wymieniac to tylko dynamicznie, a wymiana statyczna bardziej szkodzi niz pomaga.

Nie do końca, jeżeli przepłukasz układ 2-3 razy świeżym olejem, a potem zalejesz na gotowo to według mnie nie to również zdaje egzamin.

Edytowane przez mort3n
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jaki bo nigdy tego nie robiłem ale taka jest procedura.. Takie coś znalazłem w internecie.

 

1. Do rozgrzanej skrzyni biegów podłączamy urządzenia ATF Exchanger.

2. Układ smarowania ASB jest czyszczony z środkami Liqui Moly (dodawanymi do starego płynu).

3. Usuwamy stary olej wraz ze środkami czyszczącymi ("wypchnięcie" zużytego płynu pompą przy jednoczesnym wprowadzeniu nowego - brak ryzyka pracy skrzyni "na sucho").

4. Świeży olej zastępuje olej przepracowany (olej jest ważony, ilość w pełni mointorowana). Proces wymaga zużycia ok 3 litrów więcej oleju niż pojemność skrzyni. Ten dodatkowy olej wykorzystywany jest do zupełnego usunięcia zużytego płynu.

5. Wymieniamy filtr skrzyni biegów (nie każda ASB ma filtr wymienny).

6. Kontrola poziomu środków smarnych w skrzyni.

7. Adaptacja skrzyni biegów do nowych warunków pracy (wykonywana za pomocą diagnoskopu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaja olej tylko w skrzyni, a nie w calym ukladzie, a potem chodza legendy ze automat sie psuje. Biegowe dla mnie maja sens w samochodach typu muscle car, itd. do codziennej jazdy tylko automat. Wymienialem po 100 tys mil za pomoca ATF Exchanger, do Lexusa RX 470 wlazlo mi z 15 litrow, caly zabieg kosztowal 250 baksow, raz na 100 k do groszowa sprawa., ale jak ktos chce szklem dupe wytrzec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytalem duzy artykul sponsorowany przez producentow skrzyn biegow o szkodliwosci wymiany "dynamicznej" dla automatow, czyli z pomoca maszyny.

W Subaru wymieniam co 100 tys km metoda tradycyjna, tzn zdjecie dolnej obudowy skrzyni, wymiana filtra, wlanie nowego oleju.

Teraz ma 320 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniaja olej tylko w skrzyni, a nie w calym ukladzie, a potem chodza legendy ze automat sie psuje. Biegowe dla mnie maja sens w samochodach typu muscle car, itd. do codziennej jazdy tylko automat. Wymienialem po 100 tys mil za pomoca ATF Exchanger, do Lexusa RX 470 wlazlo mi z 15 litrow, caly zabieg kosztowal 250 baksow, raz na 100 k do groszowa sprawa., ale jak ktos chce szklem dupe wytrzec...

To zostało Ci jeszcze, gora 25-30 tyś mil, do wymiany skrzyni :biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak, amerykańscy mechanicy, mają rację :biggrin:

Na to wychodzi, w koncu to prekursorzy skrzyn automatycznych.

Na ichniejszych forach uwazaja, ze skrzynie eksploatuje sie az zawiedzie i nie bawia sie w w wymiany oleju, a gdy skrzynia zaczyna szwankowac to nie rzezbia tylko rozbieraja na czynniki pierwsze ,wszystko czyszcza, zuzyte elementy wymieniaja i skrzynia jest jak nowa.(do tego regeneracja konwertera)

Tutaj panuje przekonanie ze wystarczy wymieniac olej, a naprawiaja metoda prob i bledow, moze sterownik, moze olej itp. ,a klient placi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...