Skocz do zawartości

Zdjęcie

Mandat za wykroczenie spowodowane sprzedanym pojazdem

Przerejestrowanie nowy właściciel wskazanie sprawcy

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 ZIGGI

MOTONITA - leżący na baku

• Forumowicze
  • 1314 postów
  • Na FM od: 18 wrzesień 2006
  • Motocykl:-

Napisano śro, 20 cze 2018 - 20:57

Serdecznie witam wszystkich moich telewidzów :)

Dostałem właśnie wezwanie do wskazania sprawcy popełnienia wykroczenia drogowego jako właściciel pojazdu, który sprzedałem ponad rok temu. Numer rejestracyjny ciągle ten sam. Wnioskuję z tego że nabywca lata na moim dowodzie i nie przerejestrował pojazdu na siebie.

No i teraz mam dylemat:

Mógłbym pojechać na strasz wiejską, pokazać umowę K/S i powiedzieć żeby mnie w dupę pocałowali, ale boję się że nabywca będzie musiał beknąć poza mandatem za nieprzerejestrowanie pojazdu w terminie 30-tu dni.

Z jednej strony mam mieszane uczucia, bo nie wypada harcerzowi pełniącemu funkcję komendanta parkować na trawniku :wink: , a z drugiej facet robi w ch*j charytatywnej dobrej roboty i nie chciałbym go wpakować na minę.

Wymyśliłem taki plan działania:

Pojadę do wiejskich i wskażę go jako osobę której użyczyłem pojazd, a on po prostu zapłaci mandat i dostanie punkty. Poproszę żeby potem przerejestrował pojazd i uwolnił mnie od zdarzeń i czynności które popełnia, bo to nie jest jedyne.

Ten plan ma jedną wadę: Czy sam się nie podłożę świadcząc nieprawdę, czyli zatajając fakt sprzedaży?

Czy ktoś ma lepsze pomysły, żebym nie wystawiał gościa na minę i koszty samemu nie nadstawiając tyłka?

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

#2 przemek96

ADEPT MOTOCYKLIZMU - pożeracz gumy

• Forumowicze
  • 2670 postów
  • Na FM od: 30 maj 2008
  • Motocykl:Heretyk Buła i Gruz

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:00

Nie ma obowiązku przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni. Idziesz z umową K-S że się pozbyłeś wozu i reszta w ich mocy...

#3 Nitomen

PROFESJONALISTA - zamykacz opon

• Forumowicze
  • 6446 postów
  • Na FM od: 13 styczeń 2005
  • Motocykl:jest

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:09

Co się przejmujesz gosciem , pokaz ze auto sprzedane i tyle. Zgłosiłes w urzędzie ze sprzedane ? Z tego co wiem , obowiązek masz zgłoszenia ,ale kar za nie zrobienie tego nie ma.

Użytkownik Nitomen edytował ten post śro, 20 cze 2018 - 21:11

KomaRR -->Simson S51-->2 x ETZ 250 i 251--->KLR 650 A1--> XR 600R - 94--->Obecnie VFR 800 Fi -98 oraz KTM LC4 620 GS - 98 na FCR 41

http://www.bikepics....mbers/rysiek24/

#4 ZIGGI

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 1314 postów

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:13

Co się przejmujesz gosciem , pokaz ze auto sprzedane i tyle. Zgłosiłes w urzędzie ze sprzedane ?

Nie. Zgłosiłem tylko w ubezpieczalni, ale to nic nie pomogło. Facet miał szkodę z czyjejś winy i ubezpieczalnia odezwała się do mnie o uzupełnienie dokumentów do wypłaty odszkodowania.

#5 KLAUDIUSZ

MOTOCYKLISTA - jeździec z głową

• Super-Moderatorzy
  • 5447 postów
  • Na FM od: 18 wrzesień 2005
  • Motocykl:Honda CB900 Cafe

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:16

Tak, wyslij pisemko z danymi jakiegos obywatela z Pakistanu czy Chin ze jemu pozyczyleś auto, podaj adres itd. ....... sprawa ucichnie

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#6 ZIGGI

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 1314 postów

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:23

Nie ma obowiązku przerejestrowania pojazdu w ciągu 30 dni. Idziesz z umową K-S że się pozbyłeś wozu i reszta w ich mocy...

Obowiązek jest, tylko nie ma za to ustalonej kary. W związku z nadużywaniem braku odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku, urzędy posiłkują się innym przepisem którego niedopełnienie podlega karze bodajże do 500 PLN. Fałszowanie stanu faktycznego własności pojazdu, czy coś w tym stylu.

Tak, wyslij pisemko z danymi jakiegos obywatela z Pakistanu czy Chin ze jemu pozyczyleś auto, podaj adres itd. ....... sprawa ucichnie

Umowa jednak była podpisana i samochód został sprzedany. Realizowana jest też szkoda z OC z powodu kolizji. Nie chcę sam się wpie**olić na minę za podawanie fałszywych informacji. Skoro sprzedałem to jak mogę dysponować pojazdem?

Co się przejmujesz gosciem ,

No tak jak napisałem: To jest facet działający społecznie dla młodzieży, poświęca na to czas i pieniądze. Nie chcę go po prostu podpierdolić, jeśli można tego uniknąć.

#7 przemek96

ADEPT MOTOCYKLIZMU - pożeracz gumy

• Forumowicze
  • 2670 postów
  • Na FM od: 30 maj 2008
  • Motocykl:Heretyk Buła i Gruz

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:27

Jak zrobisz tak jak Klod napisał to gość nie dostanie odszkodowania, może skontaktuj się z nim i dowiedz się na kogo jest ubezpieczenie. Bo rozumiem ze tu chodzi o wypłatę odszkodowania? Czy o to co pisałeś w pierwszym wątku?

#8 kakmar

NOWICJUSZ - romeciarz

• Forumowicze
  • 49 postów
  • Na FM od: 16 lipiec 2007
  • Motocykl:stary brzydki nudny

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:35

No tak jak napisałem: To jest facet działający społecznie dla młodzieży, poświęca na to czas i pieniądze. Nie chcę go po prostu podpierdolić, jeśli można tego uniknąć.

To napisz do niego, masz chyba adres na umowie, poszukaj może masz też telefon czy email. Niech się ogarnie.

Sent from my XT1580 using Tapatalk

#9 KLAUDIUSZ

MOTOCYKLISTA - jeździec z głową

• Super-Moderatorzy
  • 5447 postów
  • Na FM od: 18 wrzesień 2005
  • Motocykl:Honda CB900 Cafe

Napisano śro, 20 cze 2018 - 21:53

Jedz i pokaż Umowe i koniec

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

#10 ZIGGI

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 1314 postów

Napisano śro, 20 cze 2018 - 22:14

Jak zrobisz tak jak Klod napisał to gość nie dostanie odszkodowania, może skontaktuj się z nim i dowiedz się na kogo jest ubezpieczenie. Bo rozumiem ze tu chodzi o wypłatę odszkodowania? Czy o to co pisałeś w pierwszym wątku?

Wypłata odszkodowania... Zgłoszone było i nie powinno być tematu. Po prostu burdel i zaległości w aktualizowaniu dokumentacji danych w AXA.

Mandat: Nie zapłacę to jakby oczywiste, ale nie chcę ułatwiać organom ścigania dojechania gościa za latanie zbyt długo na moich papierach.

To napisz do niego, masz chyba adres na umowie, poszukaj może masz też telefon czy email. Niech się ogarnie.

Sent from my XT1580 using Tapatalk

Mam nr telefonu. Sam z resztą do mnie dzwoni jak coś się z**bie i nie wie jak ogarnąć.

#11 jeszua

MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY - wymiatacz szos

• Super-Moderatorzy
  • 9310 postów
  • Na FM od: 28 czerwiec 2004

Napisano śro, 20 cze 2018 - 22:21

Ten plan ma jedną wadę: Czy sam się nie podłożę świadcząc nieprawdę, czyli zatajając fakt sprzedaży?

no i tu jest pies pogrzebany. będziesz próbował ratować gościa, któremu szkoda było na tablice paru zł, przed potencjalnym (bo formalnie jak sam napisałeś kary za nieprzerejestrowanie nie ma) mandatem na 5 stówek, a sam możesz za okłamywanie urzędu beknąć znacznie gorzej - bodajże do 3 lat za poświadczenie nieprawdy

jak dla mnie, ale jestem podobno półaspergerkiem, problemu nie ma: wysłać kopię umowy w odpowiedzi na żądanie wskazania kierowcy i sprawa załatwiona. facet ma problem na własne (podwójnie: nie przerejestrował, i jeszcze popełnił wykroczenie) życzenie. nie dokładaj do tego sobie problemu, za nic - facet w końcu pójdzie do wk z umową i..? wyjdzie, że skłamałeś urzędnikom? a może będziesz miał kolejny pomysł fałszować umowę i spisywać nową? a wiesz co jeszcze nawywijał odkąd od Ciebie wyjechał?

po mojemu: nie przejmuj się, nie Twoja wina i nie Twój problem. jeszcze gdybyś mógł coś zrobić bez ryzyka - ok, ale nie w tym przypadku

jsz

bezmotocyklowy

#12 Klas500

KANDYDAT NA MOTONITĘ - czyściciel nagaru

• Forumowicze
  • 643 postów
  • Na FM od: 09 lipiec 2006
  • Motocykl:Triumph Tiger 1050

Napisano czw, 21 cze 2018 - 00:01

no i tu jest pies pogrzebany. będziesz próbował ratować gościa, któremu szkoda było na tablice paru zł, przed potencjalnym (bo formalnie jak sam napisałeś kary za nieprzerejestrowanie nie ma) mandatem na 5 stówek, a sam możesz za okłamywanie urzędu beknąć znacznie gorzej - bodajże do 3 lat za poświadczenie nieprawdy

jak dla mnie, ale jestem podobno półaspergerkiem, problemu nie ma: wysłać kopię umowy w odpowiedzi na żądanie wskazania kierowcy i sprawa załatwiona. facet ma problem na własne (podwójnie: nie przerejestrował, i jeszcze popełnił wykroczenie) życzenie. nie dokładaj do tego sobie problemu, za nic - facet w końcu pójdzie do wk z umową i..? wyjdzie, że skłamałeś urzędnikom? a może będziesz miał kolejny pomysł fałszować umowę i spisywać nową? a wiesz co jeszcze nawywijał odkąd od Ciebie wyjechał?

po mojemu: nie przejmuj się, nie Twoja wina i nie Twój problem. jeszcze gdybyś mógł coś zrobić bez ryzyka - ok, ale nie w tym przypadku

jsz

Nic dodać nic ująć … może poza jednym: facet ma w głębokim poważaniu fakt że z powodu nie przerejestrowania pojazdu Ty jako były właściciel masz kłopoty i masz się nim przejmować i na dodatek się podkładać? Oczywiście zrobisz jak zechcesz ale pamiętaj starą prawdę: kto ma miękkie serce to musi mieć twardą dupę.

#13 ZIGGI

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 1314 postów

Napisano czw, 21 cze 2018 - 08:52

Przekonaliście mnie. Pojadę do wiejskich z umową K/S żeby się odczepili ode mnie, a do gościa po prostu zadzwonię i powiem co jest grane.

#14 motorek

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - wąchacz spalin

• Forumowicze
  • 132 postów
  • Na FM od: 25 sierpień 2005
  • Motocykl:Kilo Fazer

Napisano pon, 09 lip 2018 - 11:55

Obowiązek jest, tylko nie ma za to ustalonej kary. W związku z nadużywaniem braku odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązku, urzędy posiłkują się innym przepisem którego niedopełnienie podlega karze bodajże do 500 PLN. Fałszowanie stanu faktycznego własności pojazdu, czy coś w tym stylu.

Otóz jest to nie prawda,  art. 97 kodeksu wykroczeń Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie,

podlega karze grzywny do 3.000 złotych albo karze nagany.

prawda jest że jest to przepis "martwy" ale mozna to załatwić, miałem taki przypadek po sprzedaży pojazdu zarówno z nie przerejsrowaniem jak i z brakiem zgłoszenia w firmie ubezpieczeniowej, łacznie z wpisem w ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, mozna wszystko załatwić ale jak zwykle zalezy to od ludzi i niestety nie jest proste.

Otóz jest to nie prawda,  art. 97 kodeksu wykroczeń Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie,

prawda jest że jest to przepis "martwy" ale mozna to załatwić, miałem taki przypadek po sprzedaży pojazdu zarówno z nie przerejsrowaniem jak i z brakiem zgłoszenia w firmie ubezpieczeniowej, łacznie z wpisem w ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, mozna wszystko załatwić ale jak zwykle zalezy to od ludzi i niestety nie jest proste. Dodam że nowelizacja tego przepisu było w czerwcu 2017 roku

#15 ZIGGI

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 1314 postów

Napisano wto, 17 lip 2018 - 02:05

prawda jest że jest to przepis "martwy" ale mozna to załatwić, miałem taki przypadek po sprzedaży pojazdu zarówno z nie przerejsrowaniem jak i z brakiem zgłoszenia w firmie ubezpieczeniowej, łacznie z wpisem w ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny, mozna wszystko załatwić ale jak zwykle zalezy to od ludzi i niestety nie jest proste.

Poinformowałem wiejskich o sprzedaży samochodu, przesłałem umowę K/S, nabywca nie odbiera telefonu i nie oddzwania. (tak po prostu ma, nie tylko względem mnie...) Obecnie mam to w dupie bo nic złego nikomu nie zrobiłem :)

#16 motorek

• Forumowicze
  • 132 postów

Napisano śro, 18 lip 2018 - 08:42

Moim zdaniem Kolego zrobiłeś wszystko co mogłeś, szacunek dla Kupujacego że ma dobre serce, ale to nie zwalnia go od odpowiedzialności, natomiast Ty za swoje dobre serce mogłeś beknąc jeszcze bardziej, nie Twoja wina że ktoś ma tak jak ma...A tak na marginesie dodam jeszcze że naprawdę warto po sprzedaży motocykla czy kazdego innego pojazdu zgłosic sprzedaż , a dodatkowo dać kupujacemu do podpisania oświadczenie o zrzeczeniu się przejecia polisy ubezpieczeniowej którą zawarł sprzedający, taki druk znajduję się na stronie kazdego towarzystwa, tylko takie oświadczenie kupujacego ma moc prawną aby zakończyć polisę ( nastepny dziwny przepis, który mówi że właściciel polisy nie może bez zgody nabywcy zakończyć polisy (!)  żeby kupujący nie ślizgał sie na Jego polisie) oswiadczenie ustne i umowa sprzedaży tego nie rozwiąże.

#17 WSR

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - pyrkający w orzeszku

• Forumowicze
  • 462 postów
  • Na FM od: 24 sierpień 2004
  • Motocykl:żwawy oraz niemrawe :)

Napisano czw, 19 lip 2018 - 06:59

Ale po co te cyrki z polisą, od momentu sprzedaży polisa przechodzi na nabywcę i to on odpowiada za to co nawywijał.

#18 motorek

• Forumowicze
  • 132 postów

Napisano czw, 19 lip 2018 - 07:38

A jesteś kolego w błędzie, sa towarzystwa (bo byc może nie wszystkie) które maja gdzieś Twoja umowę i tez zgodnie z prawem wystawiaja polisę na właściciela pojazdu, zreszta nie musisz jej pokazywać bo zgodnie z 

Art. 808. Umowa ubezpieczenia na cudzy rachunek

i teraz jesli kupujący nie przerejestrował pojazdu bo ma w dupie wszystko i wszystkich i szkoda mu pieniedzy na formalności to ubezpieczyciel wystawi polise na własciciela który jest w pisany w dowodzie rejestracyjnym i dalej bedzie sobie legalnie jeżdził, spowoduje kolizje lub wypadek ze swojej winy i kto bedzie wpisany w ubezpieczeniowy fundusz gwarancyjny? włascicel z dowodu rej. Dowiesz sie o tym przy podpisaniu nowej polisy lub kontyuacji poprzedniej że własnie straciłes zniżki bo spowodowałeś kolizję i teraz zaczyna się walka z towarzystwem... chcesz wiedzieć wiecej obejrzyj materiał , polecam wszystkim niedowiarkom http://www.interwencja.polsatnews.pl/Interwencja__Oficjalna_Strona_Internetowa_Programu_INTERWENCJA,5781/Archiwum,5794/News,6271/index.html#1624922 

#19 WSR

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - pyrkający w orzeszku

• Forumowicze
  • 462 postów
  • Na FM od: 24 sierpień 2004
  • Motocykl:żwawy oraz niemrawe :)

Napisano czw, 19 lip 2018 - 08:30

No ale sprzedający też powinien zgłosić i w WK i w ubezpieczealni, wtedy jest kryty.

Art. 31. 1. W razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy.

Art. 32. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojazdu, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu.

3. Skutki wyrządzenia szkody po dniu przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego nie obciążają posiadacza pojazdu, który dokonał przeniesienia tego prawa.

Oczywiście jak nakręcą przy wystawianiu polisy albo nowy właściciel poda się za tego z dowodu to może dojść do nieprawidłowości, które w skrajnych przypadkach trzeba odkręcać w sądzie. Podobne ryzyko istnieje, że ktoś weźmie kredyt na twoje dane, ryzyka nie unikniesz, ale możesz je eliminować.

Sam ostatnio miałem problem, bo ubezpieczyciel pomylił się i po moim zgłoszeniu sprzedaży "podpiął" umowę pod moją inną polisę, nabywca dostał papiery z mojego innego pojazdu, ze swoimi danymi, a ja nie dostałem nic na kontynuację i było zagrożenie, że się moje OC nie przedłuży. Oczywiście odkręcenie tego nie było proste, bo "system już ma tak zapisane i nie można tego zmienić" oparło się o iluś kierowników i przeszło, ale czas straciłem.

#20 motorek

• Forumowicze
  • 132 postów

Napisano czw, 19 lip 2018 - 09:14

wszystko ładnie pieknie a życie swoje, w umowie, chyba że masz tak ładnie napisaną, nie ma słowa o obowiązkach takich jak napisałeś, mówią o tym art których zwykli ludzie nie znają, oczywiscie polisę musisz przekazac , ale na niej może sie gośc ślizgac do woli, tak było w moim przypadku, a oswiadczenie o którym pisałem zobowiązuje towarzystwo do wycofania polisyi wtedy kupujacy ma problem i MUSI wykupić nowa polisę na siebie bez względu na to kto jest w dowodzie, w systemie który maja towarzystwa i agencji juz taka informacja powinna być, ale tak jak pisałem, mimo że dopełnisz wszystkich starań i tak możesz miec problemy, ale uważam że powinniśmy sie tutaj wymieniac takimi doświadczeniami żeby inni wiedzieli co robić, pozdrawiam

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Przerejestrowanie, nowy właściciel, wskazanie sprawcy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 Forumowiczów, 0 gości, 0 ukrytych Forumowiczów

modyfikacje bixenon Full-led | sklep z oświetleniem samochodowym | żarniki xenon D2S D1S D3S D4S |