Skocz do zawartości

Zdjęcie

Wyjazd do Chin - prawo

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 wiciu_r

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - cezeciarz agroturysta

• Forumowicze
  • 369 postów
  • Na FM od: 23 grudzień 2011
  • Motocykl:4TX, Pitek 250

Napisano śro, 20 gru 2017 - 15:36

Może komuś się przyda. Zweryfikowałem pogłoski z rzeczywistością 

i wysłałem zapytanie do MSZ

"Witam!

W związku z planowaną na 2019r. grupową wyprawą motocyklową, która miała by dojechać aż do Chin, mam pytanie.

Obiło się nam o uszy, że dawno temu Wojciech Jaruzelski podpisał z Chinami jakiś traktat, na mocy którego nasi kierowcy mogą na podstawie naszego prawa jazdy poruszać się po Chinach bez zdawania na granicy dodatkowego egzaminu. Podobno wystarczy posiadać:

-prawo jazdy

-kopię traktatu wraz z tłumaczeniem

Tu pojawia się pytanie, czy ten traktat po pierwsze w ogóle był, a jeśli tak to czy nadal obowiązuje i czy w związku z tym można zdobyć jego kopię z tłumaczeniem.

Dziękuję i Pozdrawiam

Właśnie dostałem odpowiedź, cytuję:

"

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pana zapytanie informujemy, że Rzeczpospolitą Polską i Chińską Republikę Ludową nie łączy żadna umowa międzynarodowa dotycząca kwestii (wzajemnego) uznawania praw jazdy. Obywatele RP nie korzystają też z żadnych uproszczonych formalności, związanych z kierowaniem pojazdami na terytorium ChRL. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, cudzoziemiec nie może wjechać do Chin własnym pojazdem, w ChRL nie jest też uznawane tzw. międzynarodowe prawo jazdy. Warunkiem uzyskania chińskiego prawa jazdy jest z kolei posiadanie zezwolenia na pobyt na terenie ChRL na okres nie krótszy niż jeden rok. Dla osób przebywających w ChRL turystycznie istnieje też możliwość uzyskania tymczasowego (do 3 miesięcy) prawa jazdy, jednak ta procedura wymaga osobistego stawiennictwa w lokalnym chińskim urzędzie i przedstawienia przetłumaczonych na język chiński dokumentów i zaświadczeń. 

Dodatkowe informacje nt. podróżowania po Chinach uaktualniane są na bieżąco w poradniku "Polak za granicą", dostępnym na stronie www.msz.gov.pl.

Z poważaniem,

Sekretariat

Departament Azji i Pacyfiku

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

al. J. Ch. Szucha 23

00-580 Warszawa

tel.: (22) 523 81 88

www.msz.gov.pl

MSZ RP: Twitter

#2 wiciu_r

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - cezeciarz agroturysta

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 369 postów
  • Na FM od: 23 grudzień 2011
  • Motocykl:4TX, Pitek 250

Napisano czw, 21 gru 2017 - 18:42

Jest jeszcze mały niuans.

http://isap.sejm.gov...=WDU19880090065

bo artykuł 27 może nie mówi konkretnie o prawie jazdy, ale jest to dokument urzędowy. 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 Forumowiczów, 0 gości, 0 ukrytych Forumowiczów

modyfikacje bixenon Full-led | sklep z oświetleniem samochodowym | żarniki xenon D2S D1S D3S D4S |