Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z podłączeniem motocyklowego gniazdka USB

usb honda gniazdko motocyklowe

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#21 aftys6

KANDYDAT NA MOTONITĘ - wypruwacz wydechów

• Forumowicze
  • 968 postów
  • Na FM od: 02 luty 2006
  • Motocykl:NTV Deauville650 - brudas

Napisano sob, 16 gru 2017 - 13:58

Ostatnio kupiłem motocyklowe gniazdo, które posiada zarówno porty USB jak i gniazdko zapalniczki.

Gniazdo to posiada zarówno kółeczka do akumulatora jak również wyłącznik.

Tak w ogóle to znajomy elektryk powiedział że gniazdko motocyklowe nie pobiera prądu z akumulatora nawet gdy jest bezpośrednio podłączone.

To znaczy pobiera prąd wyłącznie wtedy gdy do tego gniazdka podłączone jest jakieś urządzenie, lub samo gniazdko ma chociażby jakieś diody podświetlające.

W innym przypadku bezpośrednie podłączenie do akumulatora nie powoduje poboru prądu.

Mylisz trochę pojęcia.

Zakładający temat chciał podłączyć zestaw gniazd z woltomierzem czyli jakimś tam układem elektronicznym + wyświetlacz led które potrzebują do pracy zasilania.

Jeżeli chodzi o samo gniazdo 12 V to fakt nie pobiera ono prądu bez podpiętego odbiornika.

Jeżeli natomiast mowa o gnieździe 5 V usb , ładowarce telefonicznej, ładowarce USB to jest ono pewnie zrealizowane na jakimś stabilizatorze, np LM7805.

Patrząc na schemat wewnętrzny zauważysz że nie jest to element pasywny lecz aktywny, mający jakąś tam rezystancję wewnętrzną.

Co za tym idzie będzie on miał upływ nawet bez odbiornika, ale będzie on w granicach pojedynczych uA co w przypadku akumulatora motocykla jest nie zauważalne.

7805_wewnatrz.png

#22 rambi

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - dwusuwowy rider

• Forumowicze
  • 309 postów
  • Na FM od: 01 maj 2006
  • Motocykl:HONDA CB 400

Napisano pon, 25 gru 2017 - 12:36

Kupiłem ostatnio poniższe gniazdo USB, ale nie mam pojęcia w jaki sposób je podłączyć, żeby uaktywnić porty USB.

http://allegro.pl/gn...6767672424.html

P3280003-2_clipped_rev_1.jpeg

Pytałem się sprzedawcy, a ten jedynie zacytował to co było napisane na aukcji.

Chodzi mi o to gdzie podłączyć tą białą wtyczkę żeby uaktywnić porty USB?

Mój motocykl to Honda CB125F.

Kupilem identyczny na ebayu za 9,27 euro

https://www.ebay.de/...119.m1438.l2649

Użytkownik rambi edytował ten post pon, 25 gru 2017 - 12:36

#23 gumpinoga

CZYTACZ - zupełny świeżak

• Forumowicze
  • 2 postów
  • Na FM od: 25 styczeń 2017
  • Motocykl:Suzuki XF 650 Freewind

Napisano śro, 14 lut 2018 - 20:27

Ostatnio kupiłem motocyklowe gniazdo, które posiada zarówno porty USB jak i gniazdko zapalniczki.

Gniazdo to posiada zarówno kółeczka do akumulatora jak również wyłącznik.

Tak w ogóle to znajomy elektryk powiedział że gniazdko motocyklowe nie pobiera prądu z akumulatora nawet gdy jest bezpośrednio podłączone.

To znaczy pobiera prąd wyłącznie wtedy gdy do tego gniazdka podłączone jest jakieś urządzenie, lub samo gniazdko ma chociażby jakieś diody podświetlające.

W innym przypadku bezpośrednie podłączenie do akumulatora nie powoduje poboru prądu.

..zmień elektryka, chyba że jest to samo gniazdo bez usb, bo jesli jest to tandem to ba benk:))) pobiera prad z aku!!! usb podaje prąd max 5 V bodajaże i musi mieć redukcje z 12 V a to już jest urządzenie i będzisz zdziwiony jak za kilka dni będzisz chciał odpalić sprzęta ..a tu kuku :) bedzie

#24 tomaso

NOWICJUSZ - macant tematu

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 27 postów
  • Na FM od: 31 październik 2017
  • Motocykl:Honda CB125F

Napisano śro, 14 lut 2018 - 20:40

..zmień elektryka, chyba że jest to samo gniazdo bez usb, bo jesli jest to tandem to ba benk:))) pobiera prad z aku!!! usb podaje prąd max 5 V bodajaże i musi mieć redukcje z 12 V a to już jest urządzenie i będzisz zdziwiony jak za kilka dni będzisz chciał odpalić sprzęta ..a tu kuku :) bedzie

Czyli mówisz że  samo gniazdko USB (podłączone do akumulatora) pobiera prąd, tylko dlatego że jest? To znaczy po skończonej jeździe odłączę zasilane urządzenie i wyłączę motocykl, a gniazdko USB będzie nadal pobierać prąd z akumulatora?

#25 _Monter_

MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY - wymiatacz szos

• Super-Moderatorzy
  • 8907 postów
  • Na FM od: 08 marzec 2005
  • Motocykl:Mean Streak

Napisano śro, 14 lut 2018 - 20:48

Tak, znikomy ale pobiera bo jest elektronika stabilizująca na 5V.

lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

#26 żużu77

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - cezeciarz agroturysta

• Forumowicze
  • 414 postów
  • Na FM od: 19 kwiecień 2017
  • Motocykl:R 1200 RT

Napisano śro, 14 lut 2018 - 20:55

Tomaso , dokładnie tak jest. Przetwornik zużywa prąd w stanie bezczynności.
Nie zgadzam się jednak z twierdzeniem jednego z kolegów, że są to wielkości pojedynczych uA i są pomijalne dla akumulatora motocykla.
Nie każdy ma baterię, jak u mnie, 19Ah.
Powszechne są o połowę mniejsze pojemności.
Poboru prądu przez USB nie można rozpatrywać w kontekście całkowitej pojemności aku. Wystarczy kilkunastoprocentowy ubytek energii, obniżona pojemność ze względu na wiek, przybrudzony rozrusznik i suma przypadków unieruchamia Ci maszynę.
Każde akcesorium powinno być chronione bezpiecznikami i podłączane do instalacji zgodnie ze sztuką. Najczęściej (choć z powodu indywidualnych, świadomych oczekiwań - niekoniecznie) dodatkowe odbiorniki powinny być wyłączane spod zasilania razem ze stacyjką, lub krótko po niej.

Żużu77, R12RT '05, Cieszyn

#27 tomaso

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 27 postów

Napisano śro, 14 lut 2018 - 21:22

Jeszcze jedno mam pytanie. Są również gniazda motocyklowe posiadające wyłącznie gniazdko zapalniczki. Czy wtedy przy podłączeniu do akumulatora nie byłby pobierany żaden prąd?

#28 żużu77

• Forumowicze
  • 414 postów

Napisano śro, 14 lut 2018 - 21:27

Takie gniazdo nie pobiera prądu. Powinno być tylko z bezpiecznikiem. Prądowi jest jeden ch#j, czy instalacja kończy się uciętym kablem, wtyczką czy gniazdkiem.
Byleby nie było upływności przez wilgoć na przykład.

#29 tomaso

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 27 postów

Napisano śro, 14 lut 2018 - 22:17

Co sądzicie o poniższym gniazdku?

Można je podłączyć normalnie do akumulatora i nie będzie pobierało żadnego prądu?

http://allegro.pl/sh...item=5202540095

Użytkownik tomaso edytował ten post śro, 14 lut 2018 - 22:58

#30 żużu77

• Forumowicze
  • 414 postów

Napisano śro, 14 lut 2018 - 22:21

Popraw link, bo coś nie bangla...56a1eb5137d615402c3e0a51e4d6ff73.jpg

#31 tomaso

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 27 postów

Napisano czw, 15 lut 2018 - 10:33

Wszystko działa? Sprawdzałem bez logowania i nie ma problemów z linkiem.

#32 Bimbak

MOTONITA - płonąca guma

• Forumowicze
  • 1760 postów
  • Na FM od: 21 czerwiec 2008
  • Motocykl:Suzuki GSX-R 1000 K8

Napisano czw, 15 lut 2018 - 12:17

Podłączasz się pod akumulator jako źródło, ale i tak musisz jeszcze jakoś uruchomić przekaźnik podlaczając jego pozostale dwa styki najlepiej pod stacyjkę. Jest trochę dodatkowej roboty, ale tak jest najbezpieczniej i zgodnie ze sztuką.
Jak tak to zrobisz to po wyłączeniu zapłonu gniazdo nie będzie nic pobierać.
Tyle ze to zwykłe gniazdo 12V bez USB i nie posiada żadnego odbiornika w postaci układu elektronicznego i nie używane nie będzie i tak nic pobierać. Chyba ze coś zostawisz w gnieździe.

Użytkownik Bimbak edytował ten post czw, 15 lut 2018 - 12:22

#33 kiler

MGS Member

• Forumowicze
  • 1344 postów
  • Na FM od: 22 kwiecień 2005
  • Motocykl:BMW S1000RR V-strom1000

Napisano czw, 15 lut 2018 - 18:13

wy chyba nie rozumiecie o co chodzi koledze . on szuka takiego które da się podłączyć przez przykręcenie + i - do aku a przekaźniki po stacyjce to już czarna magia . 

natomiast co do pierwszego wyboru - jeśli był tam przycisk odłączający woltomierz USB itp to nawet jeśli zapomni to wyłączyć na dzień czy dwa to bateria nie umrze . A jeśli będzie to używane normalnie czyli od czasu do czasu włączane do podładowanie tel itp to szanse na zapomnienie jego wyłączenia są minimalne

Co oczywiście nie zmienia faktu że osobiście podłączyłbym to przez przekaźnik po stacyjce ale ..... w końcu nie każdy musi być mistrzem elektryki i umieć wykonywać tak skomplikowane operacje :biggrin:

#34 Bimbak

MOTONITA - płonąca guma

• Forumowicze
  • 1760 postów
  • Na FM od: 21 czerwiec 2008
  • Motocykl:Suzuki GSX-R 1000 K8

Napisano czw, 15 lut 2018 - 18:38

Ja rozumiem o co mu chodziło, dlatego napisałem mu o pozostałych atrakcjach jakie go czekają jak kupi ten zestaw.
A z resztą się zgadzam. Ten układ z USB mu tak szybko baterii nie zdrenuje i o ile moto nie będzie stało nieużywane tygodniami, to nie powinien odczuć tego poboru stabilizatora napięcia w gnieździe USB.
Nie mniej jednak jak to podłączy prosto do aku, bez zabezpieczenia, to przy zwarciu grozi to fajerwerkami :D.
Poza tym podłączenie tego pod stacyjkę i danie jakiegoś zabezpieczenia to nie jest czarna magia. Każdy elektryk sobie z tym poradzi na tyle sprawnie, że żaden chińczyk się na pewno nie obrazi za niefabryczną ingerencję w instalację.

#35 tomaso

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 27 postów

Napisano czw, 15 lut 2018 - 19:02

To poniższe gniazdko nie ma żadnego USB.

Więc nic nie pobiera prądu? Motocyklem nie jeżdżę regularnie, ale co kilka tygodni.

#36 aftys6

KANDYDAT NA MOTONITĘ - wypruwacz wydechów

• Forumowicze
  • 968 postów
  • Na FM od: 02 luty 2006
  • Motocykl:NTV Deauville650 - brudas

Napisano czw, 15 lut 2018 - 19:53

Więc nic nie pobiera prądu? Motocyklem nie jeżdżę regularnie, ale co kilka tygodni.

Jeżeli nie ma żadnego układu przetwarzania napięcia, prądu itd to nie pobiera.

To tak jak z gniazdkiem w domu. Nie pobiera prądu z sieci, tak samo przedłużacz. Natomiast już zasilacz 230VAC/12 VDc nawet bez podpiętego odbiornika jest już .odbiornikiem.

Prosta zasada. Każde urządzenie, które ma wewnętrzną rezystancję będzie pobierać z sieci/układu prąd - może tobyć przetwornica, rezystor dioda led itd.

Użytkownik aftys6 edytował ten post czw, 15 lut 2018 - 19:59

#37 kiler

MGS Member

• Forumowicze
  • 1344 postów
  • Na FM od: 22 kwiecień 2005
  • Motocykl:BMW S1000RR V-strom1000

Napisano czw, 15 lut 2018 - 21:11

nie pobiera .

ma bezpiecznik przekaźnik i wszystko co trzeba

tylko podłączać i gra i trąbi

#38 Tasmanski

NOWICJUSZ - podwórkowy kaskader

• Forumowicze
  • 110 postów
  • Na FM od: 03 grudzień 2008
  • Motocykl:XV1900

Napisano pon, 19 lut 2018 - 16:58

Podlaczenie przez stacyjke ma swoje wady i zalety. Jak wszystko.

Wada - gniazdko nie dziala po wylaczeniu zaplonu, co moze byc denerwujace, np w czasie programowania GPS (jesli ma sie wiekowy, jak ja) lub tez chcemy uzyc gniazdka do ladowania akumulatora (jak ja), albo naladowac komorke na postoju.

Zaleta - nie musimy manualnie nic wylaczac  po zgaszeniu silnika. Samo sie odlacza i nie trzeba o tym pamietac.

Osobiscie poszedlem na kompromis po kilku probach. Zamontowalem 2 gniazdka (w duzym motocyklu jest duzo miejsca :) ). Jedno - podlaczone do akumulatora bez przekaznika (ale przez bezpiek 30A), sluzy caly czas, niezaleznie od polozenia kluczyka i do ladowania aku kiedy moto jest w garazu, drugie, przez przekaznik i bezpiek, odpala sie tylko po wlaczeniu zaplonu. Takie rozwiazanie ma dodatkowa zalete - moge jednoczesnie ladowac komorke i uzywac GPS.

Zubní plomba je velmi často chybně vyslovována jako „blomba“.Slovo se do češtiny dostalo přes německý výraz Plombe.

#39 german

• Forumowicze
  • 11 postów
  • Na FM od: 12 marzec 2014
  • Motocykl:Kawasaki ZX-12R

Napisano nie, 11 mar 2018 - 19:50

Przerabiałem temat ostatniego sezonu. Zdecydowałem się na podłączenie gniazdka bezpośrednio z aku z jedna modyfikacją. Zamontowałem po drodze wyłącznik, który zamocowałem w "pewnym miejscu". Tym samym zapalniczka działa kiedy chcę niezależnie czy zapłon jest czy nie. Gniazdo mogę włączaći wyłączać podczas jazdy, a jak zostawiam w garażu to gniazdo odłączam całkowicie.

#40 Cichy92

CZYTACZ - zupełny świeżak

• Forumowicze
  • 8 postów
  • Na FM od: 09 listopad 2017

Napisano czw, 15 mar 2018 - 17:33

Większość dostępnych gniazdek USB czy uchwytów typu X-grip z portem USB posiada wyłącznik, więc uważam że można podpiąć bezpośrednio do akumulatora. Dodatkowo po drodze można wyposażyć w gniazdo bezpiecznikowe hermetycznie zamknięte.
Obecne układy stabilizujące czy przetwornice DC/DC wykonane w technologi SMD pobierają w stanie stand-by bardzo małe wartości prądu rzędu kilku uA, które z pewnością drastycznie nie rozładują akumulatora.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: usb, honda, gniazdko motocyklowe

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 Forumowiczów, 0 gości, 0 ukrytych Forumowiczów

modyfikacje bixenon Full-led | sklep z oświetleniem samochodowym | żarniki xenon D2S D1S D3S D4S |