Skocz do zawartości

Transport motocykla na przyczepce

Przyczepka motocyklowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gośćkomandosek_*

• Gość
  • Na FM od: --

Napisano śro, 11 mar 2015 - 22:18

Cześć,

Posiadam auto osobowe z hakiem o DMC 750 kg bez hamulca najazdowego. Chcę przewieźć jak najwięcej motocykli około tysiąca kilometrów na zachód, przejeżdżając przez całe Niemcy. 

Jak się do tego przygotować, skąd wynając przyczepkę(jeśli jest taka potrzeba), do jakich przepisów nalezy sie dostosować.

Czy wolno przewozić przez Niemcy motocykl na przyczepce do tego nieprzystosowanej fabrycznie? Mam na myśli standardową przyczepka z dorobionymi mocowaniami na koła. Dwa sporty ledwo ledwo ale wchodzą.

Proszę o pomoc, jestem w tym temacie zielony.

Nie wiem czy w ogóle można wypożyczyć przyczepkę bez hamulca, na którą wejdą trzy duże motocykle.

Użytkownik komandosek edytował ten post śro, 11 mar 2015 - 22:14

#2 ZIGGI

MOTONITA - rozmawiający z silnikiem

• Forumowicze
  • 1251 postów
  • Na FM od: 18 wrzesień 2006
  • Motocykl:-

Napisano śro, 11 mar 2015 - 22:23

W dowodzie masz pola Q1 i Q2. Masa przyczepy z hamulcem i bez hamulca. Po co Ci bez hamulca, skoro z hamulcem możesz ciągnąć cięższą? Jedyne ograniczenie jest takie, że DMC przyczepy + DMC auta nie może przekroczyć 3,5 tony.

Użytkownik ZIGGI edytował ten post śro, 11 mar 2015 - 22:25

Destruction of the empty spaces is my one and only crime

#3 Gośćkomandosek_*

• Gość

Napisano śro, 11 mar 2015 - 22:27

No właśnie, wydawało mi się że na przyczepę z hamulcem która przekracza wartość z pola Q1 nalezy posiadać B+E

#4 ZIGGI

• Forumowicze
  • 1251 postów

Napisano śro, 11 mar 2015 - 22:33

Kategoria E jest potrzebna, jeśli zespół pojazdów przekracza 3,5 tony, albo masa przyczepy przekracza masę samochodu. Ale tu się też na viatoll łapiesz (przekraczając 3,5 tony).

Użytkownik ZIGGI edytował ten post śro, 11 mar 2015 - 22:36

#5 Gośćkomandosek_*

• Gość

Napisano czw, 12 mar 2015 - 10:42

Dziekuję za odpowiedź.

Mam również przyczepkę nieprzystosowaną do przewozu motocykla.  Czy mogę legalnie ją przewieźć motocykl? Jakieś przepisy regulują co wolno wozić na przyczepkach towarowych?

#6 _Monter_

MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY - wymiatacz szos

• Super-Moderatorzy
  • 8781 postów
  • Na FM od: 08 marzec 2005
  • Motocykl:Mean Streak

Napisano czw, 12 mar 2015 - 16:57

Dwa pasy lub trzy, dobrze naciagnięte i możesz jechać.

TT

Piekło było pełne więc wróciłem.
lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

#7 Spaliniarz

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - wąchacz spalin

• Forumowicze
  • 143 postów
  • Na FM od: 30 sierpień 2009

Napisano pią, 13 mar 2015 - 13:58

Pasy minimum 4 i najlepiej spięte na stałe w  pętle żeby nie trzeba było mocno napinać  , gadałem kiedyś z tirowcami to mówili że strasznie ich ścigają za mocowanie ładunków, także lepiej mieć pasa na zapasa :cool: noi w razie ostrego hamowania czy innej nagłej atrakcji masa motocykla będzie rozłożona , dawno temu kolega wiózł jakieś wieksze enduro na przyczepce i dostał lekkiego strzała w tylny bok finał był taki , że motocykl wypadł z przyczepy bo zapioł na dwa pasy i jeden uchwyt w przyczepce puścił .

#8 _Monter_

MOTOCYKLISTA DOSKONAŁY - wymiatacz szos

• Super-Moderatorzy
  • 8781 postów
  • Na FM od: 08 marzec 2005
  • Motocykl:Mean Streak

Napisano pią, 13 mar 2015 - 17:28

Pasy minimum 4 i najlepiej spięte na stałe w  pętle żeby nie trzeba było mocno napinać  , gadałem kiedyś z tirowcami to mówili że strasznie ich ścigają za mocowanie ładunków, także lepiej mieć pasa na zapasa :cool: noi w razie ostrego hamowania czy innej nagłej atrakcji masa motocykla będzie rozłożona , dawno temu kolega wiózł jakieś wieksze enduro na przyczepce i dostał lekkiego strzała w tylny bok finał był taki , że motocykl wypadł z przyczepy bo zapioł na dwa pasy i jeden uchwyt w przyczepce puścił .

Fakt, że poruszyłeś kwestię wypadku jednak do zamocowania motonga na przyczepce wystarczą dwa pasy tyle, ze trzeba to zrobić sposobem. Żebym się nie powtarzał to tutaj temat forumowy o tym:

http://forum.motocyk...anie motocykla

Piekło było pełne więc wróciłem.
lewa noga: http://forum.motocyk...__1#entry782383
prawa noga: http://forum.motocyk...__fromsearch__1
...i tak wszyscy umrzemy...

#9 Reed

NOWICJUSZ - macant tematu

• Forumowicze
  • 21 postów
  • Na FM od: 03 maj 2011
  • Motocykl:BMW R1100RS

Napisano wto, 17 mar 2015 - 11:31

Na prawo jazdy kat B mozesz ciagnac przyczepke, nawet jezeli zestaw przekracza 3,5t (ale wtedy lapiesz sie w Polsce na ViaToll. Boxa pozyczasz na stacji benzynowej)

Poczytaj tu: http://www.prawojazd...rie-prawa-jazdy

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

• pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.
  •  

Wynajem przyczepy moto, np we WRO to koszt 50PLN za dzien, plus 5PLN za pas (na caly okres wynajmu).

#10 Tommo

• Forumowicze
  • 1241 postów
  • Na FM od: 05 luty 2009
  • Motocykl:Z1000SX Tourer

Napisano wto, 17 mar 2015 - 11:56

Jak zestaw przekracza 3,5 tony musisz mieć kategorię B+E.

Audi Sport

#11 Vatzeque

ADEPT MOTOCYKLIZMU - szlifujący podnóżkami

• Forumowicze
  • 2328 postów
  • Na FM od: 05 lipiec 2005
  • Motocykl:ホンダ

Napisano wto, 17 mar 2015 - 14:16

Tommo mylisz się.

Można prowadzić z kat. B samochód osobowy lub ciężarowy o DMC do 3,5t wraz z przyczepą lekką czyli to co pisał Reed:

Kategoria B prawa jazdy uprawnia do kierowania:

• pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5  tony (z wyjątkiem motocykla lub autobusu);
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą lekką (do 750kg)
  • pojazdem samochodowym o dmc nieprzekraczającej 3,5 tony wraz z przyczepą inną niż lekka pod warunkiem, że dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg a kierowca zdał dodatkowy egzamin praktyczny potwierdzony wpisem do prawa jazdy;
  • ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym.

Stawiam cały majątek i wszystkie członki za sprawę.

#12 Tommo

• Forumowicze
  • 1241 postów
  • Na FM od: 05 luty 2009
  • Motocykl:Z1000SX Tourer

Napisano wto, 17 mar 2015 - 16:50

Vatzeque racja mój błąd :blush:

Audi Sport

#13 Ankalo

CZYTACZ - zupełny świeżak

• Forumowicze
  • 1 postów
  • Na FM od: 27 czerwiec 2017

Napisano śro, 28 cze 2017 - 09:09

Nie łatwiej było by dokładnie sprawdzić do czego uprawnia dana kategoria prawa jazdy np tu https://www.prawo-ja...ecznik-kursanta?

#14 ZIGGI

• Forumowicze
  • 1251 postów

Napisano pią, 14 lip 2017 - 23:49

Nie łatwiej było by dokładnie sprawdzić do czego uprawnia dana kategoria prawa jazdy np tu https://www.prawo-ja...ecznik-kursanta?

Tak. Najlepiej codziennie sprawdzać dziennik ustaw.

W tym kraju serwisy informacyjne w mediach niestety nie informują o istotnych zmianach przepisów, bo to mało komercyjny temat.

B mam od stycznia 1996 a A od października 2008. W tym czasie zmieniono jak dobrze pamiętam 214 przepisów drogowych. W mediach była mowa tylko o jeżdżeniu na światłach i likwidacji zielonych strzałek warunkowego skrętu, a następnie o ich przywróceniu.

Słyszałeś może kolego o zmianie norm dotyczących DMC holowanej przyczepy? Obecnie jest ro bardzo droga niewiedza...

#15 kiler

MGS Member

• Forumowicze
  • 1320 postów
  • Na FM od: 22 kwiecień 2005
  • Motocykl:BMW S1000RR V-strom1000

Napisano nie, 16 lip 2017 - 21:48

kiedyś w czasie dosyć ostrego melanżu zastanawialiśmy się z kumplami nad taką sytuacją

mam moto na przyczepce , moto ma swoje OC , przyczepka swoje , samochód swoje

moto było źle przypięte i spadło np na czyjś samochód

z którego OC pokrywana jest szkoda ??

i nawet po kilku flaszkach nie doszliśmy do konstruktywnych wniosków :biggrin:

#16 ded

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - wąchacz spalin

• Forumowicze
  • 191 postów
  • Na FM od: 02 czerwiec 2010
  • Motocykl:Triumph S3 955i 2002

Napisano pon, 17 lip 2017 - 06:14

Z OC auta. OC przyczepki działa jak np zaparkowania stoczy się i zrobi szkodę. Podczas jazdy jest częścią auta i z jego OC pójdzie wypłata. Moto jest w tym przypadku bagażem.

Co do jazdy z przyczepą to na kat B pomimo tego co w dowodzie, dmc auta musi być o 1.33 większe niż dmc przyczepy.

Użytkownik ded edytował ten post pon, 17 lip 2017 - 06:17

#17 ZIGGI

• Forumowicze
  • 1251 postów

Napisano pon, 17 lip 2017 - 23:55

Co do jazdy z przyczepą to na kat B pomimo tego co w dowodzie, dmc auta musi być o 1.33 większe niż dmc przyczepy.

Dokładnie. Nawet w przypadku 4x4 gdzie wcześniej przelicznik był inny. Do tego zdarza się że w dowodzie mamy w polu O.1 wartość która po przemnożeniu przez 1,33 będzie mniejsza od DMC auta, ale suma DMC przyczepy i auta będzie większa niż wartość w polu F.3 (dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów) Wtedy dodatkowo ogranicza nas pole F.3 i nie ma przebacz. Urzędniczy burdel w dokumentach zawsze na niekorzyść kierowcy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 Forumowiczów, 0 gości, 0 ukrytych Forumowiczów

modyfikacje bixenon Full-led | sklep z oświetleniem samochodowym | żarniki xenon D2S D1S D3S D4S |