Skocz do zawartości

Zdjęcie

Który CAD na początek?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
37 odpowiedzi w tym temacie

#1 qurim

Spec H-D

• Forumowicze
  • 7783 postów
  • Na FM od: 12 maj 2007
  • Motocykl:Harley-Dziurawdupson

Napisano wto, 12 sty 2010 - 11:56

Jak w tytule - Jakiego CAD`a wybrać? Chcę zacząć zabawę z CAD`em ale nie wiem którą wersję/rocznik zdobyć. Ogólnie to nie zależy mi na najnowszych dodatkach, opcjach i bajerach. Ma on służyć do wstępnej nauki projektowania prostych elementów które następnie będę mógł przekazać to "rzeźbienia" Waterjet`em.

Szukam w sieci ale jest tyle tych CAD`ów że się gubię, a komp mój nie należy do najnowszych więc ostatnie wersje chyba zbytnio obciążą mi sprzęt.

Chyba że znacie jakiś inny/prostszy prog. do tworzenia elementów i zapisywania w plikach takich jak CAD zapisuje. A w ogóle to w jakim formacie zapisuje CAD? biggrin.gif banghead.gif

Pzdr.
MotorcycleStorehouse Dealer.
Wszystko do Twojego amerykańskiego motocykla!

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

#2 Acidus

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - naciągacz łańcuchów

• Forumowicze
  • 276 postów
  • Na FM od: 04 lipiec 2009
  • Motocykl:CBR 1000rr

Napisano wto, 12 sty 2010 - 12:39

Określ jakie elementy chcesz rysować. 2D, 3D, mechaniczne, architektoniczne itp czy tylko szkice koncepcyjne.

Domyślam się, że chodzi o elementy mechaniczne. Najczęściej akceptowanym formatem jest dwg ( czyli AutoCAD ). Ale słabo się on sprawuje przy 3d.

Formatów plików jest wiele, w zależności od programu jakiego używasz, jak również od tego co dalej z tym projektem ma się dziać.

Podpowiem Ci metodę, która brzmi dla projektantów jak herezja, ale się sprawdza.
mały, prosty w obsłudze program Google SketchUp, w którym rysujesz element ( ma dwie małe wady, łuki rysuje nieprawidłowo( trzeba je a AutoCADdzie poprawić, to naprawdę moment ) i zapisuje DWG z przekłamaniem wymiarów ( AutoCad+kalkulator i po problemie ).
Może i brzmi skomplikowanie ale wynagradza to banalnie prostą obsługą SketchUpa.
I mimo, że program jest pozornie prosty nie znam lepszego programu do rysunków koncepcyjnych.

Użytkownik Acidus edytował ten post wto, 12 sty 2010 - 12:47

#3 Zierek

Kierownictwo FMM

• Forumowicze
  • 456 postów
  • Na FM od: 13 maj 2005
  • Motocykl:Yamaha FZ6N S2

Napisano wto, 12 sty 2010 - 16:00

Uczyliśmy się AutoCAD 2010 (2D), a następnie Inventor 2010 (3D).
Są to najnowsze wersje do tej pory.

Oba programy są zasobożerne. AutoCAD przy niewielkim rysunku nie potrzebuje jakiegoś super komputera. Inventor potrzebuje.

Powyższe programy od wersji 2009 lub 2008 mają zmieniony interfejs.

Jeśli chciałbyś się uczyć AutoCAD 2010, to polecam książkę: http://ksiegarnia.pw...go-2d-i-3d.html
Napisał ją facet, z którym mamy zajęcia. Fajnie wszystko jest wytłumaczone (nie to co na zajęciach z nim icon_razz.gif ). Warto te 80 zł dać za nią.

Stąd: http://ksiegarnia.pw...wn/AC2010KP.zip możesz pobrać pliki z ćwiczeniami z tej książki. Możesz zobaczyć jak to wygląda.

#4 przemek96

MOTONITA - płonąca guma

• Forumowicze
  • 1814 postów
  • Na FM od: 30 maj 2008
  • Motocykl:XB12R/Srad

Napisano wto, 12 sty 2010 - 16:04

U mnie w szkole uczyliśmy się na BricsCAD-zie .Program nawet mi się podobał, ale też np w 3d nie robiliśmy. Pewnie nie poznałem nawet wszystkich funkcji ,ale podstawy nie są trudne bigrazz.gif Mój kumpel znalazł mi nawet klucz licencyjny, także nie była to wersja demo 30 dniowa.Niestety robiłem formata i już nie mam go na kompie banghead.gif

#5 Yosarian

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - pyrkający w orzeszku

• Forumowicze
  • 442 postów
  • Na FM od: 17 maj 2004
  • Motocykl:SP1, MV TRA 125

Napisano wto, 12 sty 2010 - 16:07

Jak dla mnie do pobawienia się i nauki ciekawszą opcją jest Inventor, AutoCAD jest mniej intuicyjny w obsłudze (przynajmniej na początku znajomości). Jeśli zamierzasz tworzyć elementy mechaniczne w 3D, robić złożenia, wizualizować itp. itd. to zwróć uwagę właśnie na niego.

#6 Acidus

• Forumowicze
  • 276 postów

Napisano wto, 12 sty 2010 - 16:19

Oj, do złożeń i wizualizacji lepszy będzie SolidWorks lub nawet Catia. Pytanie tylko na ile skomplikowane elementy kolega chce projektować. W większości przypadków, jak mawia mój kolega projektant, stosowanie takich programów to jak zatrudnianie działu projektowego NASA do zaprojektowania zwykłego młotka.

#7 qurim

Spec H-D

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 7783 postów

Napisano wto, 12 sty 2010 - 17:07

No ja ogólnie będę potrzebował to do projektów 2D. Pisałem o obróbce Waterjet`em czyli wycinaniu strumieniem wody. Mają to być customowe części do motocykli, głównie wycinane z blachy lub płyty czyli 2D wystarczy. Żeby obniżyć cenę wykonania muszę dać gotowy projekt elementu, stąd moja chęć grzebania w CAD`ach itp. Ten SketchUp mnie intryguje. Wypróbuję to, tylko co z tymi wymiarami? Trudno będzie je skorygować w CAD, czy laik sobie poradzi? biggrin.gif

Kiedy umrę pochowajcie mnie twarzą do dołu aby cały świat mógł pocałować mnie w dupę.

#8 Acidus

• Forumowicze
  • 276 postów

Napisano wto, 12 sty 2010 - 17:28

Jakieś 3 min roboty i to z szukaniem kalkulatora.

#9 qurim

Spec H-D

• Topic Starter
  • Forumowicze
  • 7783 postów

Napisano wto, 12 sty 2010 - 19:54

Mhm. To obczaję tego SketchUp`a. Ale nadal nie wiem jakiego CAD`a "nabyć" biggrin.gif , chociażby do współpracy z projektami SketchUp`a.

#10 Acidus

• Forumowicze
  • 276 postów

Napisano wto, 12 sty 2010 - 20:18

Jeśli możesz to zwykłego AutoCADa np 2008. Szybki, niezbyt wymagający. Trochę upierdliwy przy konfigurowaniu ale tego nie musisz robićna początku a wykreuje Ci się z czasem

#11 marcincbr600

• Forumowicze
  • 444 postów
  • Na FM od: 20 czerwiec 2004
  • Motocykl:XX był i quad !!!

Napisano wto, 12 sty 2010 - 22:41

Siema

Pracuje na wszystkich programach Autocad i Inventor. Do prostego rysowania polecam AutoCad LT (brak 3D), z autocad-ów z 3D każdy już od autocad 2000 będzie dobry. Wszystkie kolejne róznią się zawsze kilkoma detalami. Duża różnica jest dopiero przy 2010 gdzie zmieniono cały interfejs ( jak dla mnie ciężki do przestawienia po wielu latach pracy na starych wersjach).
Inventor - bardzo skomplikowany program do modelowania 3D - trudny do nauczenia samemu jeśli ktoś nie pokaże kilku myków. Niby ta sama firma co od Autocada ale obsługa jest inna i nie tak intuicyjna jak w cadzie. Ciężko się przestawić z cada. W wersji 2010 zrobili ten sam myk co w cadzie ale zostawili możliwość powrotu do wyglądu wersji 2009.
Dla chcących nauczyć się Inventora polecam chociaż podstawowy kurs - inaczej marnuje się czas na naukę.
Wszystkie inne podróbki cada nadają się tylko do rysowania 2D. Przy skomplikowanych rysunkach i w 3D sypią się i wywalają. Często otwarcie rysunków z cada nie idzie zmieniać.

#12 Szymon_R6

• Forumowicze
  • 480 postów
  • Na FM od: 10 listopad 2007
  • Motocykl:YZF-R1

Napisano śro, 13 sty 2010 - 00:16

Do 2D również polecam Ci Autocada, jeżeli mówimy o 3D do Solidworks.Pozdr;]

#13 Zbyszekm

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - cezeciarz agroturysta

• Forumowicze
  • 373 postów
  • Na FM od: 18 wrzesień 2005
  • Motocykl:brak...

Napisano śro, 13 sty 2010 - 01:10

Cytat(Acidus @ 12.01.2010 - 20:18) Wyświetl post

Jeśli możesz to zwykłego AutoCADa np 2008. Szybki, niezbyt wymagający. Trochę upierdliwy przy konfigurowaniu ale tego nie musisz robićna początku a wykreuje Ci się z czasem

???
Że co?? szybki i niezbyt wymagający??
U mnie w robocie pracuję na wersji 2006 i mam laptopa okolo 5 letniego (jakiś intel 1,6 Ghz i chyba 512 ram)
Robię wysunki deskowań i drukuję je poprzez layout. Powiem tak przy 1-2 Layout jakoś to chodzi, ale przy większej ilości (dziś stworzyłem 14, rys ważył 1,2Mb) staje się to irytujące.

Co do obsługi to wszystkiego niestety sam się nie nauczysz, nawet z najlepszego podręcznika.
Zawsze przydaje się ktoś kto używa tego programu deko dłużej. smile.gif

Qurim domyślam się że wiesz że SketchUp jest darmowy do niekomercyjnego użytku.
Na twoim miejscu poszukałbym też prostego, darmowego Cada np. QCAD.

Niestety coś za coś, Autodesk (ci od AutoCada) stworzyli produkt którego używa się "wszędzie". Konkurencja może się tylko przyglądać jak powinno to wyglądać. Darmowemu zawsze czegoś brakuje. D.gif
Postaraj się "nabyć" wersję 2004. Bez wodotrysków, stabilna, nie jest wymagająca jak nowsze.
Na moim poprzednim pc ( PIII 500MHz, 256Ram, działało sprawnie)

Pozdrawiam i powodzenia!!

#14 Acidus

• Forumowicze
  • 276 postów

Napisano śro, 13 sty 2010 - 01:32

Ja nie mówię o zabytkach informatycznych. Faktem jest, że za 1500 spokojnie kupisz używanego lapka, który sobie z academ poradzi, więc nie jest źle.

#15 HunterM

MOTONITA - rozmawiający z silnikiem

• Forumowicze
  • 1143 postów
  • Na FM od: 26 październik 2008
  • Motocykl:Kawałsuki ZX 9 R`02

Napisano śro, 13 sty 2010 - 12:51

Tylko Autocad im wyższa wersja tym lepiej. Nowsze mają pewne udogodnienia i fajne bajery.

Na starym lapku jak otworzysz duży plik, powiedzmy 5-10 MB będzie zarywało, wbrew pozorom to dość wymagający program, ale w Twoim wypadku przy rysunkach o małym stopniu skomplikowania z niewielką ilością elementów pociągnie leciutko nawet najnowszą wersję.

A nauczysz się szybciutko, najlepiej jak Ci ktoś pokaże podstawy, ja się uczyłem przy flaszce w 2 godzinki potrafiłem narysować prosty element, potem metodą prób i błędów itd. itd. biggrin.gif

pozdro

#16 Piotrek

MOTONITA - głaszczący manetkę

• Forumowicze
  • 1673 postów
  • Na FM od: 14 kwiecień 2006
  • Motocykl:Honda CB Seven Fifty

Napisano śro, 13 sty 2010 - 13:59

Autocad'a polecam.
Autodesk rozdaje autocada studentom za free, ale warunkiem jest posiadanie meila uczelnianego.

Moim zdaniem stary interfejs był bardziej klarowny, ale to pewnie dla tego, że na nim zaczynałem.

Pozdro

#17 ZwierZ

NOWICJUSZ - romeciarz

• Forumowicze
  • 48 postów
  • Na FM od: 28 listopad 2008
  • Motocykl:był Bandit 600S, '01r.

Napisano śro, 13 sty 2010 - 18:16

wszyscy skupili się na AutoCadzie a nikt nie podsunął mysli o alternatywach do niego.

Zależy czy chcesz za niego płacić.
Jeżeli tak (na licencji) to zainteresuj się IntelliCAD (InterSoft rozprowadza)ewentualnie innym na tej bazie (zw, proge).
Ja na Intelli pracowałem z 3-4 lata temu robiąc rysunki pod laser i dobrze się sprawował.
Teraz poszedł naprzód wiec jest jeszcze lepszy.
Podobno gorzej radzi sobie z pracą na dużych plikach - to już domena AutoCada.
No ale robiąc pod wodę czy laser to wystarczy.
A nie zrujnuje Ciebie cenowo.

Jeśli nie chcesz płacić.
To musisz rozejrzeć się za darmówkami, chyba nawet wspomniane alternatywy mają takie coś, kwestia czy do użytku prywatnego czy komercyjnego.

Drugie wyjście "nie płacić" to wiadomo jakie.
I tu raczej skup się jak poprzednicy polecają na poprzednich wersjach AutoCada. Nowsze za dużo bajerów mają i się pogubisz.

Wybór należy do Ciebie.

#18 Badger

ZARAŻONY MOTOCYKLAMI - wąchacz spalin

• VROC
  • 188 postów
  • Na FM od: 05 luty 2009
  • Motocykl:BlueLady

Napisano śro, 13 sty 2010 - 21:20

większość cadów ma 30-dniowe triale na wypróbowanie.
Ściągnij sobie kilka, pobaw się i może uda Ci się wybrać tego ca najmniej zamula kompa, jest przyjazny użytkownikowi i co tam może wypluć z siebie.

Proste jak budowa cepa.
veni , vidi .... i oczom nie wierzę

Vulcaneria.pl

DajęMuNaZimnym i smażę

#19 HunterM

MOTONITA - rozmawiający z silnikiem

• Forumowicze
  • 1143 postów
  • Na FM od: 26 październik 2008
  • Motocykl:Kawałsuki ZX 9 R`02

Napisano śro, 13 sty 2010 - 21:44

Cytat(Badger @ 13.01.2010 - 21:20) Wyświetl post

większość cadów ma 30-dniowe triale na wypróbowanie.
Ściągnij sobie kilka, pobaw się i może uda Ci się wybrać tego ca najmniej zamula kompa, jest przyjazny użytkownikowi i co tam może wypluć z siebie.

Proste jak budowa cepa.

Microstation i reszta gówna tylko niepotrzebnie namiesza biednemu Qurimkowi w główce.

Hunter jak mówi autocad, to bierz autocad. Siedziałem w tym gównie icon_twisted.gif

#20 makzel

NOWICJUSZ - macant tematu

• Forumowicze
  • 24 postów
  • Na FM od: 24 kwiecień 2005
  • Motocykl:GSF600S K3

Napisano czw, 14 sty 2010 - 09:24

Witam
Jeśli chcesz tylko do tego łoterdżeta to po mojemu ACad 2004 LT. Prawdopodobnie maszynka do wycinania będzie chciała dxf-a. W ACadzie rysujesz dwg, później zapisujesz jako dxf-a. Tego typu maszynki wymagają 1 warstwy, bez wymiarowania, otwory i kontur podomykane, zgrupowane... Jak coś to pisz...

PZDR
makzel

PS Jeśli z metalu to po kiego wacka water? Nie styknie jaki laser abo inna plazma?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 Forumowiczów, 0 gości, 0 ukrytych Forumowiczów

xenon i światła LED | skład węgla | opony zimowe | kierownik budowy Poznań | lotnisko odszkodowanie | malowanie poznań